To już druga część cennych informacji nt. obsługi zegarków. W poprzednim artykule pisałam o wodoszczelności i chronografie. Mam nadzieję, że pamiętacie jak obsługuje się chronograf, bo to niezbędna wiedza do pełnego zrozumienia dzisiejszej treści. A dotyczy ona mojej ulubionej funkcji w zegarkach – tachometru. Temat nie jest powszechnie znany, dlatego im więcej facetów przeczyta ten artykuł tym lepiej. Niech gadżeciarze i fani zegarków mają coś do powiedzenia odnośnie swojego sikora. Jeśli kupujemy zegarek z bajerami to wiedzmy za co płacimy. Tachometr jest funkcją, która daje nam wiele możliwości. Sprawdźcie sami czy będą Wam pomocne. Po pierwsze, musimy wiedzieć jak tachometr wygląda i gdzie znaleźć go na zegarku.

Jak wygląda tachometr?

System ten umieszczony jest na ramce szkiełka bądź czasami na wewnętrznym pierścieniu wokół tarczy. To nieruchoma podziałka posiadająca liczby położone w nieprzypadkowej odległości. Oznaczenia tachometru zaczynają się zazwyczaj od liczb: 400, 300, 250, 220, 200 aż do 60

Do czego służy tachometr?

Używając tachometru możemy łatwo zmierzyć:

– średnią prędkość poruszania się na zmierzonym dystansie;

– obliczyć godzinowe tempo wykonywania powtarzalnej czynności;

Te podstawowe sposoby wykorzystania tachometru dają nam niezliczone ilości przypadków, w jakich możemy go wykorzystać ( chociażby upewnić się, ile rund w Taboo możemy jeszcze zagrać, żeby wyjść ze spotkania z przyjaciółmi i nie spóźnić się na ostatni nocny ). Zastosowanie tachometru jest bardzo szerokie, a to w jakiej mierze będziemy z niego korzystać, zależy już tylko od naszej wyobraźni.

Jak obsługiwać tachometr?

Żeby poradzić sobie z tachometrem potrzebna jest wiedza dot. obsługi chronografu, o której pisałam w poprzednim artykule dot. zegarków. Tachometr występuje bowiem tylko w zegarkach wyposażonych w chronograf (stoper wskazówkowy). Jeśli wiemy jak wygląda i jak obsługuje się chronograf, to bierzemy się do roboty. Przed dokonaniem pomiaru, musimy upewnić się, że wskazówka chronografu znajduje się w pozycji początkowej (na godz. 12).

Jak w 4 krokach dokonać pomiaru tachometrem?

Załóżmy, że chcemy zmierzyć średnią prędkość, z jaką jedziemy na rowerze oraz określić, ile kilometrów przejechalibyśmy w trakcie godziny utrzymując to samo tempo.

I. Włączamy chronograf w momencie rozpoczęcia jazdy

Podczas trwania pomiaru wskazówka sekundnika stopera porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegarka odmierzając upływające sekundy

 

II. Po przejechaniu dystansu jednego kilometra zatrzymujemy stoper (rower dla bezpieczeństwa też)

 

III. Przyjrzyj się gdzie znajduje się wskazówka chronografu

Załóżmy ( czysto hipotetycznie – na potrzeby tego obliczenia ), że po przejechaniu jednego kilometra wskazówka chronografu znajduje się na minucie 45tej. Na tej wysokości tachometr wskazuje liczbę 80.

 

 

IV. Wskazówka chronografu wskazuje średnią prędkość z jaką poruszaliśmy się na dystansie jednego kilometra.

Jeżeli pokonanie pojedynczego kilometra wymaga 45 sekund, skala wskaże średnią prędkość równą odpowiednio 80 km / godz.

Oznacza to, że skoro w 45 sekund przejechaliśmy jeden kilometr, to w godzinę przejedziemy 80 (średnia prędkość 80km/h).

Jeśli nie chcemy, to wcale nie musimy pokonywać odcinka o długości jednego kilometra. Już na podstawie krótkiego dystansu możemy szybko określić, ile kilometrów przejedziemy w dowolnym ( przez nas ustalonym ) czasie.

Jeśli interesuje nas zmierzenie odcinka innego niż 1 km, bądź zbadania tempa w innym czasie niż godzina, wystarczy jedynie dokonać prostego obliczenia.

Załóżmy, że chcemy obliczyć średnią prędkość roweru na dystansie 300 metrów.

Uruchamiamy chronograf i wyłączamy go po przejechaniu naszego dystansu 300 metrów. Załóżmy, że rower przejechał dany dystans w 40 sekund.

 

Wskazówka

Wskazówka sekundowa chronografu wskazuje na podziałce skali tachometrycznej wartość = 90, co oznacza średnią prędkość = 90 km/godzinę, gdyby nasz dystans miał długość 1 000 metrów. Rower przejechał jednak tylko 300 metrów co stanowi 0,3 kilometra. Wystarczy tylko wartość sczytaną z tachometru pomnożyć przez nasz dystans (0.3)

90*0,3= 27

Tak otrzymujemy średnią prędkość 27km/h z jaką rower przejechał odcinek 300 metrów. Wiemy już też, że w trakcie godziny przejedziemy… ile? Tak! 27 kilometrów;)

Załóżmy teraz, że chcemy zmierzyć godzinowe tempo produkcji. Dla ułatwienia przyjmijmy bardzo obrazowy przykład: obieranie ziemniaków.

 

Przy pomocy chronografu dokonaj pomiaru czasu, jakiego wymaga obranie jednego ziemniaka. Jeżeli zatrzymanie chronografu nastąpi po upływie 20 sekund, skala tachometru wskaże wartość równą 180. Oznacza to godzinowe tempo obierania na poziomie 180 sztuk ziemniaków.

 

Sami sprawdźcie:

1 godzina = 60 minut = 3 600 sekund

20 sekund potrzeba do obrania jednego ziemniaka

3 600 sekund / 20 sekund = 180 sztuk

Jak widać można obliczyć to za pomocą równania, ale można też zrobić dwa ruchy (start, stop) chronografem w trakcie badania i wynik z tachometru otrzymujemy od razu.

Jeśli interesuje nas zbadanie tempa produkcji w innym czasie niż godzina, wystarczy jedynie dokonać prostego obliczenia. Załóżmy, że się spieszymy i mamy tylko 15 minut na obranie ziemniaków przed wyjściem na spotkanie ze znajomymi. Już po obraniu jednego ziemniaka będziemy wiedzieć, ile ziemniaków obierzemy w trakcie 15 minut i czy mama będzie zadowolona z naszej pracy.

Przy pomocy chronografu dokonaj pomiaru czasu, jakiego wymaga obranie jednego ziemniaka. Jeżeli zatrzymanie chronografu nastąpi po upływie 45 sekund, skala wskaże wartość równą 80, odpowiadającą godzinowemu tempu obierania na poziomie 80 sztuk ziemniaków.

 

Równanie:

15 minut to 0,25 godziny więc musimy dokonać jednego prostego równania.

80*0,25=20

Okazuje się, że jeśli jednego ziemniaka obieramy w przez 45 sekund to w trakcie 15 minut obierzemy aż 20 ziemniaków!

Sami sprawdźcie:

1 godzina = 60 minut = 3 600 sekund

15minut = 0,25*3600 = 900

45 sekundy potrzeba do obrania jednego ziemniaka

900 sekund/45 sekund = 20

Mierzenie tachometrem wymaga, aby każdy z ziemniaków obierało się w tym samym tempie. Jest to sytuacja, o którą ciężko w rzeczywistości, dlatego traktuj pomiar tachometrem jako orientacyjny, który da Ci wartość przybliżoną.

Mam nadzieję, że przystępnie i wyczerpująco opisałam temat tachometru. Dzięki temu artykułowi wiesz, jak wygląda tachometr, potrafisz go obsługiwać i wykorzystać w dowolnej sytuacji. Jeśli masz dostęp do zegarka z tachometrem, to polecam Ci go wypróbować i powymyślać różne sytuacje, w jakich możesz skorzystać z tego ciekawego przyrządu. Udanej zabawy!;)

Przeczytaj też nasze poradniki jak wybrać zegarek na rękę. Dzięki nim na pewno nie kupisz kota w worku!

JAK WYBRAĆ ZEGAREK CZ.1

JAK WYBRAĆ ZEGAREK CZ.2