Często na nasza skrzynkę przychodzi zapytanie jak rozpoznać prawdziwy brylant lub  jak odróżnić brylant od diamentu? Musisz wiedzieć, że brylant to oszlifowany diament. Diamenty wydobywa się, oczyszcza, szlifuje a finalnym produktem jest zjawiskowy brylant. Brylant to fascynujący kamień szlachetny. Ale to nie wszystko…

Jak rozpoznać prawdziwy brylant?

Poniżej przygotowaliśmy listę podstawowych cech i właściwości brylantów. Ta wartościowa wiedza na temat brylantów pozwoli Ci sprawnie odróżnić brylant od cyrkonii. Posiadając tę wiedzę będziesz wiedzieć jak rozpoznać prawdziwy brylant.

TWARDOŚĆ BRYLANTÓW

Diamenty są najtwardszymi minerałami na świecie (twardość w skali Mohsa to 10). Oznacza to, że diament można zarysować tylko innym diamentem. Tak wysoka twardość diamentów to ich wielka zaleta w jubilerstwie. Raz kupiona biżuteria z brylantami nigdy nie matowieje. Brylant zawsze będzie wyglądał jak nowy (o ile nie porysujemy go innym brylantem 😉 ). Jeśli zastanawiasz się czy Twój kamień jest diamentem to zwróć uwagę na ewentualne rysy. Jeśli kamień posiada na swojej powierzchni rysy to oznacza, że niemal na pewno nie jest to brylant. To jeden z podstawowych sposobów na sprawdzenie jak rozpoznać brylant w pierścionku.

KOLOR BRYLANTÓW

Brylanty są przeważnie białe, choć mogą mieć również inne kolory: brązowy, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, różowy i (rzadziej) inne kolory. Kolorowe brylanty są jednak bardzo rzadkie. Eksperci szacują, że tylko 1 na 10 000 wydobytych diamentów jest diamentem kolorowym. Im rzadszy jest kolor, tym bardziej cenny jest diament. Jeśli natrafisz na kolorowy kamień to niewykluczone, że może to być diament. Pamiętaj jednak, że biżuteria z kolorowymi brylantami jest przeważnie jeszcze droższa niż biżuteria z białymi brylantami.

INKLUZJE BRYLANTÓW

Diamenty są wytworem naturalnym i w zdecydowanej większości posiadają niedoskonałości czyli tzw. inkluzje. Inkluzje diamentów to powstałe w sposób naturalny defekty, jakie są widoczne wewnątrz brylantów gołym okiem lub dopiero pod lupą. Jeśli zastanawiasz się czy kamień, który posiadasz jest brylantem, to wysoce prawdopodobne jest, że będzie on miał inkluzje. Cyrkonie – wytwory sztuczne mają idealną strukturę i nie posiadają żadnych wewnętrznych inkluzji. To kolejny, bardzo popularny sposób, który wskazuje jak rozpoznać prawdziwy brylant.

4C BRYLANTÓW

Do dokładnego określenia jakości brylantów jubilerzy na całym świecie posługują się jedną metodą zwaną metodą 4C. To skrót pochodzący od pierwszych liter czterech angielskich słów:

  • carat (karat – jednostka określająca masę)
  • colour (barwa)
  • clarity (czystość)
  • cut (szlif)

Te cztery podstawowe informacje na temat brylantów są zawsze zawarte w certyfikacie dołączonym do kupowanej biżuterii z brylantami.

CERTYFIKATY BRYLANTÓW

Kupując biżuterię z brylantami zawsze otrzymasz certyfikat autentyczności kamieni. To dokument, który zawiera informacje o podstawowych parametrach brylantów, jakie znajdują się w zakupionej przez Ciebie biżuterii. Certyfikat powinien posiadać takie informacje jak masa, barwa, czystość oraz jakość szlifu kamieni (czyli tzw. informacje o 4C). Dodatkowo może zawierać również informacje o ilości brylantów, o numerze brylantu (jeśli taki posiada) czy jego wymiarach. Jeśli kupując biżuterię z brylantami nie otrzymasz certyfikatu to oznacza, że ktoś chciał Cię oszukać, bo biżuteria nie posiada brylantów. To bardzo prosty sposób, który wskazuje jak rozpoznać brylant w pierścionku.

Jak rozpoznać prawdziwy brylant – podsumowanie

Jak widać, żeby wiedzieć jak rozpoznać brylant, potrzeba posiadać pewną podstawową wiedzę na temat tych wyjątkowych kamieni. A Ty, po przeczytaniu tego artykułu, już ją posiadasz. Wiesz jak odróżnić brylant od diamentu, wiesz że brylanty są niezwykle twarde i można je zarysować tylko innym brylantem, wiesz, że przy zakupie biżuterii z brylantami musisz dostać certyfikat autentyczności kamieni. Wiesz też, że brylanty mogą występować również w innym kolorze niż tylko białym oraz że brylanty posiadają naturalne wewnętrzne niedoskonałości czyli inkluzje.

 

Przeczytaj nasz kolejny artykuł na temat cyrkonii Jak rozpoznać cyrkonię. Zaczerpniesz z niego ciekawej wiedzy na temat tych najpopularniejszych kamieni w świecie jubilerstwa. A jeśli chcesz wiedzieć jak domowym sposobem odróżnić brylant od cyrkonii to koniecznie przeczytaj nasz artykuł Jak odróżnić brylant od cyrkonii.