Brylanty i cyrkonie są na pierwszy rzut oka łudząco podobne. Na szczęście są sposoby na ich rozróżnienie. Poznaj domowe sposoby, które w łatwy sposób pozwolą Ci odróżnić brylant od jego popularnej podróbki – cyrkonii. Przeczytaj nasz najnowszy artykuł Jak odróżnić brylant od cyrkonii i nie miej już żadnych wątpliwości.

Jak odróżnić brylant od cyrkonii?

Zagadnienie jak odróżnić brylant od cyrkonii jest bardzo interesujące. Brylant jest od wieków jednym z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Jego wartość jest tak duża, że nieustannie próbuje się tworzyć jego imitacje. Podróbki brylantów wykonuje się zarówno z kamieni naturalnych jak i syntetycznych. Kamienie naturalne, które mogą imitować brylant to m.in. biały szafir albo biały topaz. Jednak prawdziwą królową imitacji jest cyrkonia. To najchętniej stosowany kamień imitujący brylant. Dowiedz się jak odróżnić brylant od cyrkonii, żeby nie paść ofiarą oszustów.

Jak rozróżnić brylant od cyrkonii?

Aby wiedzieć czym się różni brylant od cyrkonii warto posiadać podstawową wiedzę na temat tych dwóch kamieni. W ciekawy sposób opisaliśmy oba te kamienie w dwóch naszych artykułach: Jak rozpoznać brylant oraz Jak rozpoznać cyrkonię. To artykuły, które są pewnego rodzaju bazą wiedzy na temat tych dwóch kamieni. Warto najpierw zaznajomić się z wiedzą na temat brylantów oraz wiedzą na temat cyrkonii, a dopiero później wykonywać testy, służące ich odróżnieniu. Mając bowiem tą cenną wiedzę na temat brylantów i cyrkonii, można lepiej zrozumieć, dlaczego zachowują się tak a nie inaczej, w trakcie testów na ich rozróżnienie.

Czym się różni brylant od cyrkonii?

Cyrkonie są z pozoru bardzo podobne do brylantów. Szczególnie mylący może być wygląd. Więc jak rozpoznać prawdziwy brylant? Okazuje się, że ich skład chemiczny i właściwości są na tyle różne, że można je odróżnić za pomocą kilku prostych metod. Takie metody są bardzo pomocne jeśli chcemy wiedzieć czym się różni brylant od cyrkonii. Spróbuj wykonać te proste testy i zobacz, jak duże mają brylant i cyrkonia różnice.

Jak rozróżnić diament od cyrkonii za pomocą temperatury

Kiedy dotykamy cyrkonie to mamy uczucie ciepła. Brylanty natomiast w ogóle się nie nagrzewają. Jak za pomocą temperatury sprawdzić czym różni się brylant od cyrkonii? Wrzuć kamień, który sprawdzasz do gorącej wody lub pozostaw go w pełnym Słońcu. Jeśli po chwili od wyjęcia kamień będzie nadal ciepły, to oznacza to, że w ręku trzymasz jedynie podróbkę brylantów – cyrkonię.

Przejrzystość diamentu i cyrkonii

Test przejrzystości uda się wykonać jedynie z kamieniem, który nie jest oprawiony w biżuterii. Taki kamień należy położyć na gazecie. Jeśli jesteśmy w stanie odczytać litery, które znajdują się pod kamieniem, to oznacza to tylko jedno – nie jest to brylant tylko cyrkonia. Dzieje się tak, ponieważ diamenty mają wewnętrzne inkluzje, które załamują światło. Cyrkonie mają natomiast idealną strukturę wewnętrzną, dzięki czemu możemy przez nie zobaczyć litery na gazecie. To bardzo popularny sposób na sprawdzenie jak rozróżnić brylant od cyrkonii.

Światło pomoże Ci odróżnić brylant od cyrkonii

Test światła, to kolejna pomocna metoda, która pozwala nam sprawdzić jak odróżnić brylant od cyrkonii. Jest to jednak taktyka, która wymaga nieco wprawy. Chodzi o to, aby obejrzeć badany kamień pod światło i sprawdzić jakimi kolorami się mieni. Jeśli w ręku mamy brylant to nie powinno w nim być żadnych kolorów. Brylant lśni się bowiem w stonowanych barwach bieli i szarości. Można ewentualnie zauważyć czerwono-pomarańczowe błyski, które przypominają płomienie ognia (to tzw. “efekt ognia”.) Taki efekt jest widoczny szczególnie w brylantach o barwie powyżej H. Co jeśli kamień na który patrzymy lśni się wszystkimi kolorami tęczy? Oznacza to, że mamy w ręku cyrkonię.

Test pary przy odróżnianiu cyrkonii od diamentu

Test pary to metoda, która pozwala nam sprawdzić jak rozpoznać brylant w pierścionku. Należy się do niej wcześniej przygotować. Przed takim testem należy odpowiednio przygotować kamień. Należy go umyć, odtłuścić i wytrzeć do sucha. Kiedy kamień będzie już gotowy do wykonania testu, trzeba na niego chuchnąć, tak żeby powstała na nim para. Jeśli para szybko zacznie znikać z kamienia to znaczy, że jest to brylant. Jeśli natomiast para będzie utrzymywać się na kamieniu przez dłuższy czas to oznacza to, że najprawdopodobniej posiadamy cyrkonię. Do testu pary najlepiej przygotować dwa kamienie o podobnej wielkości i równocześnie porównać czas znikania z nich pary.

Jak rozróżnić brylant od cyrkonii – podsumowanie

Pamiętaj, że jeśli po wykonaniu wszystkich tych testów, nadal nie masz pewności, co do kamienia, który posiadasz, to lepiej udać się do dobrego jubilera i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. To najpewniejszy sposób, żeby się dowiedzieć jak odróżnić brylant od szkła czyli cyrkonii. Wprawne oko jubilera sprawdzi Twój kamień za pomocą specjalistycznego sprzętu, a Ty będziesz mieć 100% pewność, jaki dokładnie kamień posiadasz.