Cyrkonia jest stosunkowo młoda, bo po raz pierwszy pojawiła się w handlu w 1973 r. Natomiast w jubilerstwie jest wykorzystywana dopiero od 44 lat! W tak krótkim czasie dosłownie zalała rynek jubilerski. W tym momencie nie ma już chyba jubilera, który w swojej ofercie nie posiadałby biżuterii z cyrkoniami. Poniżej opisaliśmy zestaw cech jakie posiadają cyrkonie. Dzięki tej wiedzy będziesz wiedzieć jak rozpoznać cyrkonię.

Jak rozpoznać cyrkonię szybko i poprawnie

Jak rozpoznać cyrkonię – KOLOR CYRKONII

Cyrkonia to sztuczny kamień ozdobny. Jest zazwyczaj bezbarwny, ale może też występować w innych kolorach np.: zielonym, niebieskim, pomarańczowoczerwonym czy brązowym. Co więcej, cyrkonie posiadają tzw. efekt ognia czyli posiadają piękne pomarańczowoczerwone refleksy.

Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać cyrkonię to pamiętaj, że w jubilerskie bardzo często wykorzystuje się kolorowe cyrkonie. Szczególnie modna jest ostatnio biżuteria z kolorowymi kamieniami. Jest to w przeważającym stopniu biżuteria z kolorowymi kamieniami – cyrkoniami.

CENA CYRKONII

Cyrkonia jest to kamień sztuczny czyli wyprodukowany w warunkach laboratoryjnych. Jej wytworzenie jest stosunkowo proste i może być wykonane na masową skalę dlatego cyrkonie są bardzo tanie. Jeśli kupujesz biżuterię z dużym kamieniem, a mimo wszystko cena jest niska, to na pewno nie jest to brylant. Cena to cecha, dzięki której najszybciej dowiesz się, że twoja biżuteria zawiera cyrkonie a nie brylanty.

CYRKONIA KAMIEŃ IDEALNY…DO CZASU

Cyrkonie są produkowane w sterylnych warunkach laboratoryjnych, więc ich wnętrze jest idealne. Oznacza to, że kiedy przyjrzymy się cyrkonii z bliska, to nie zobaczymy żadnych inkluzji czy pęknięć. Wewnątrz cyrkonia jest idealna.

Jednak cyrkonia z czasem niszczeje. Nie wewnątrz a na swojej powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ cyrkonia nie jest tak twarda jak diament (twardość cyrkonii w skali Mohsa to 8,5). Po pewnym czasie, kiedy użytkujemy biżuterię z cyrkoniami, kamienie matowieją, przez co tracą swój pierwotny blask. To kolejny sposób, który pozwala nam dowiedzieć się jak rozpoznać cyrkonię.

CYRKONIA A CERTYFIKAT

Kolejną wskazówką, która pozwoli nam dowiedzieć się jak rozpoznać cyrkonię to certyfikat. Warto wiedzieć, że kiedy kupujemy biżuterię z cyrkoniami to nigdy nie otrzymamy na nią certyfikatu. Nie wystawia się certyfikatów dla tak tanich kamieni. Możemy otrzymać certyfikat na kryształy Swarovskiego, ale nie na cyrkonie.

 

Ciekawostka

Cyrkonia to co innego niż kamienie Swarovskiego. Cyrkonia to stabilizowana, regularna modyfikacja dwutlenku cyrkonu, kamienie Swarovskiego to natomiast szlifowane szkło kryształowe.

 

Poznaj cyrkonie jeszcze lepiej. O ciekawych faktach na temat cyrkonii pisaliśmy w naszym artykule Cyrkonie – 7 ciekawostek o cyrkoniach https://kingy.pl/blog/wiedza-o-bizuterii/7-ciekawostek-o-cyrkoniach

Jeśli interesuje Cię wiedza na temat brylantów to przeczytaj nasz artykuł Jak rozpoznać brylant. Dowiesz się z niego bardzo ciekawej wiedzy na temat tych wartościowych kamieni. Sprawdź też nasz kolejny artykuł Jak odróżnić brylant od cyrkonii. Dowiesz się z niego jak domowym sposobem odróżnić brylant od cyrkonii.