Każdy je zna, ale i mało kto wie o nich więcej, niż to, że np. srebrne naszyjniki z ich udziałem prezentują się niezwykle szykownie 😀 Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule pragniemy pochylić się nieco bardziej nad cyrkoniami (bo o nich mowa), by stały się w ogólnym zrozumieniu czymś więcej niż tylko uroczym świecidełkiem. Dzięki temu artykułowi poznasz lepiej cyrkonie.

Poniżej przedstawiamy 7 ciekawostek na temat cyrkonii, zachęcamy do zapoznania się z nimi, zanim kolejny raz sięgniesz po wysadzane nimi kolczyki złote.

#1 Niemcy to ojczyzna cyrkonii.

To na terenie Niemiec pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku pierwsza cyrkonia została odkryta przez tamtejszego mineraloga. Niestety jeszcze wtedy nie wykorzystano tej wiedzy. Wykorzystanie biżuterii z cyrkoniami zaczęło się dopiero około 30 lat później – już w państwie rosyjskim.

#2 Zastosowanie cyrkonii wychodzi poza wyroby jubilerskie.

Jeśli sądzisz, że te piękne złote celebrytki z cyrkoniami, które posiadasz wykorzystują cały potencjał tego materiału, jesteś w dużym błędzie. Również szeroko pojęty przemysł znalazł swój własny sposób na wykorzystanie cyrkonii. Jednym z najpopularniejszych jest użycie cyrkonii przy analizowaniu ilości tlenu w spalinach.

#3 Chiny prowadzą pod względem ilości produkowanych cyrkonii.

Chiny to światowy lider w wielu dziedzinach i produkcja cyrkonii nie jest wyjątkiem. Jednak warto dodać, iż Tajlandia depcze im po piętach. Jest więc duża szansa, że cyrkonie zdobiące Twoje ulubione srebrne kolczyki są właśnie stamtąd.

#4 Cyrkonie występują w wielu różnych kolorach.

Klasyczna cyrkonia jest transparentna, ale to tylko jedna z wielu jej odsłon, bowiem tak naprawdę możemy je mieć w niemal dowolnym kolorze tęczy, w zależności od tego, z jaką substancją zostanie połączona. Dla przykładu niebieska cyrkonia zdobiąca niebieski pierścionek liść prawdopodobnie powstała z dodania do cyrkonii kobaltu.

#5 Cyrkonie są idealne.

W rzeczy samej – są tworzone tak, by zachwycać nieskazitelnością. Nie mają inkluzji tak jak naturalne brylanty. W takim idealnym stanie wychodzą z procesu produkcji, co oczywiście w miarę użytkowania może jednak zostać naruszone. Cyrkonie nie są tak twarde i wytrzymałe jak brylanty.

#6 Największa cyrkonia waży 5,845 karatów (!)

Pierścionki z cyrkoniami robią wrażenie, ale to Dare Devil, czyli największa cyrkonia świata zbiera największe owacje. Szczęśliwym właścicielem tej unikatowej, łososiowej cyrkonii jest John Baumlera z Rzymu. Być może nie ma nawet pojęcia, że z jego 5,845 karatowego skarbu można zrobić wiele tysięcy takich pierścionków.

#7 Cyrkonia to lubiana alternatywa dla brylantów.

Nawet Ci szczęściarze, których stać na brylanty sięgają po cyrkonie i to w nich pokazują się najczęściej. Brylanty z powodu swojej wysokiej wartości są bardziej ryzykowne do noszenia na co dzień.