Do napisania tego artykułu zainspirowali mnie znajomi, którzy nie wiedzieli jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem. Faktycznie nie jest to takie proste zagadnienie i trzeba pamiętać o paru ważnych rzeczach.

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób sprawdzisz rozmiar palca bez wychodzenia z domu. Nie będziesz do tego potrzebować żadnych specjalistycznych sprzętów mierniczych. Co więcej, podana przez nas metoda jest najdokładniejsza z możliwych jakie możesz wykonać bez pomocy jubilera. Zobacz jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem łatwo!

 

Jak zmierzyć rozmiar palca u jubilera?

Jeśli zastanawiasz się jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem to na pewno wizyta u jubilera jest dobrym rozwiązaniem. Każdy sklep jubilerski posiada specjalistyczne urządzenia miernicze, za pomocą których sprawdzisz swój rozmiar palca. W naszych salonach jubilerskich mamy takie przyrządy jak:

– trzpień miarowy ( Trzpienie miarowe służą do pomiaru rozmiaru pierścionka)

– obrączki miarowe do pierścionków  ( Obrączki miarowe służą do tego, aby sprawdzić rozmiar palca do pierścionka. Każdy z pierścieni ma inny rozmiar. Są ułożone rosnąco. Przymierzasz pierścień jakbyś zakładała pierścionek. Jeśli pierścień pasuje idealnie na twój palec, to znaczy że masz dokładnie taki rozmiar, jakim opisany jest ten konkretny pierścień.)

– obrączki miarowe do obrączek i szerszych pierścionków ( Takie obrączki miarowe używamy identycznie jak opisałam powyżej, jednak korzystamy z nich tylko wtedy, kiedy chcemy kupić obrączkę lub szeroki pierścionek (więcej niż 3-4mm szerokości) )

Pomiar za pomocą takich urządzeń na pewno jest bardzo dokładny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt. tego jak zmierzyć rozmiar pierścionka to zapraszamy na naszego bloga!

Jednak co gdy wizyta u jubilera nie jest Ci po drodze i chcesz już teraz wiedzieć jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem… Tego dowiesz się już teraz w dalszej części artykułu!

 

PAMIĘTAJ! Pomiar u jubilera jest najdokładniejszy i daje najbardziej pewny wynik. Różnice między rozmiarami są niewielkie i bardzo łatwo jest się pomylić!

 

Odwiedź sklep KINGY.PL

Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem – co powinnaś wiedzieć przed mierzeniem!

Od czego zależy obwód palca

Obwód palca może się zmieniać i to nie tylko na przestrzeni lat czy miesięcy. Palce mogą być szczuplejsze bądź grubsze nawet na przestrzeni jednej doby. Zanim dowiesz się, jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem, musisz wiedzieć od czego to zależy. Poniżej opisałam kilka głównych czynników.

 

Od diety

Twoje palce potrafią być lekko opuchnięte, jeśli poprzedniego dnia zjadłaś tłuste bądź słone jedzenie, piłaś alkohol itp. Wszelkie jedzenie, które zatrzymuje wodę w organizmie sprawia, że Twoje palce puchną. Niezależnie czy chcesz zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem czy też wybrać się na pomiar do jubilera – nigdy nie rób tego dzień po imprezie, przyjęciu czy obfitej kolacji. Pomiar nie będzie oddawał rzeczywistego rozmiaru Twojego palca – pokaże, że masz rozmiar 17 a w rzeczywistości możesz mieć rozmiar 15.

 

Od pory roku

Pamiętaj, że latem Twoje palce puchną. Dzieje się tak z powodu wysokich temperatur. Palce są opuchnięte, przez co i obwód palca się zwiększa. Kiedy latem kupujesz dość luźny pierścionek, kiedy palce są spuchnięte, weź pod uwagę to, że kiedy zrobi się zimniej, pierścionek może być zbyt luźny. Pamiętaj o tym, gdy będziesz rozważać jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem!

 

Od wysiłku fizycznego i stresu

Zarówno intensywny wysiłek fizyczny jak i stres powodują, że mamy wyższe ciśnienie. Kiedy tak się dzieje, nasze palce puchną. Weź to pod uwagę i nie sprawdzaj rozmiaru palca, kiedy jesteś mocno zdenerwowana bądź właśnie wróciłaś z siłowni 😉

 

Obwód palca a grubość pierścionka

Pamiętaj, że szerokość szyny pierścionka ma bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o mierzenie rozmiaru palca. Ważne jest żeby zmierzyć palec pod odpowiednią grubość szyny pierścionka. Warto o tym pamiętać wykonując czynności opisane w artykule: jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem.

 

Zobacz pierścionki w KINGY.PL

 

Jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem?

Aby sprawdzić rozmiar palca, musisz zmierzyć jego obwód w miejscu, w którym będzie znajdował się pierścionek – najlepiej zrobić to za pomocą paska papieru. Po tej czynności, mając obwód swojego palca, odczytaj z tabeli (którą umieściliśmy poniżej) rozmiar swojego palca. Poniżej zamieściliśmy prostą instrukcję krok po kroku jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem. Zatem do dzieła! Nie zajmie Ci to dłużej niż 10min!

Aby dowiedzieć się jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem potrzebne Ci będą jedynie:

 • kartka
 • nożyczki
 • długopis
 • linijka
 • tabela rozmiarów pierścionków (znajdziesz ją w dalszej części artykułu)

Aby zmierzyć rozmiar palca:

 1. Wytnij z kartki długi pasek o szerokości przypominającej szerokość pierścionka, który chciałabyś nosić.
 2. Zaznacz na pasku kreskę w miejscu, które będzie służyło jako początek pomiaru.
 3. Obwiń pasek wokół palca, którego rozmiar chcesz zmierzyć. Bardzo często,  zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zdarza się, że sama kostka jest zdecydowanie grubsza niż palec u nasady. Musisz wziąć to pod uwagę podczas pomiarów, bo w przeciwnym wypadku kupiony pierścionek może nie przejść przez kostkę.
 4. Kartka w trakcie mierzenia powinna tylko lekko przylegać do palca. Na pewno nie powinna go obciskać, bo pomiar nie będzie miarodajny.
 5. Zaznacz na pasku kreskę w miejscu, gdzie zawinięty pasek zrównuje się z kreską, którą zaznaczyłaś wcześniej.
 6. Połóż pasek papieru na płaskiej powierzchni i zmierz odległość zaznaczonych przez Ciebie kresek na pasku. Jest to obwód Twojego palca.
 7. Odczytaj z poniższej tabeli rozmiarów pierścionków jaki masz rozmiar pierścionka na podstawie uzyskanego w trakcie mierzenia obwodu.

 

 

Podczas mierzenia rozmiaru palca pamiętaj o tym, że pierścionek powinien się lekko zaklinować na palcu, ale nie uciskać, bo będzie go trudno zdjąć.

Pamiętaj również, że kostka w palcu przed miejscem gdzie nosisz pierścionek potrafi być szersza niż palec.

Osobiście radzę zmierzyć rozmiar palca bardzo starannie. Najlepiej dokonać jest pomiaru co najmniej dwa lub więcej razy, żeby wyeliminować ewentualne błędy. Pamiętaj, że różnica między jednym rozmiarem a drugim to tylko 1mm (mierząc po obwodzie). Dlatego musisz być bardzo dokładna mierząc rozmiar palca.

Poniżej umieściłam bardzo potrzebny dodatek do artykułu: “Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem” czyli TABELĘ ROZMIARÓW.

TABELA ROZMIARÓW

obwód palca (mm)
rozmiar pierścionka
466
477
488
499
5010
5111
5212
5313
5414
5515
5616
5717
5818
5919
6020
6121
6222
6323
6424
6525
6626
6727
6828
6929
7030

 

Ciekawostka:

Zauważ, że jeśli od obwodu swojego palca w mm odejmiesz liczbę 40 to zawsze otrzymasz rozmiar swojego palca! Np. jeśli okaże się, że obwód Twojego palca to 54mm to odejmując liczbę 40 otrzymasz 14 (54-40=14). Twój rozmiar palca to rozmiar 14! Jeśli zapamiętasz tę zależność, to w przyszłości do pomiaru rozmiaru palca nie będzie Ci już potrzebna nasza tabela rozmiarów 😉

 

Jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem – najczęstsze błędy!

Ludzie często zastanawiając się jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem trafiają w sieci na różnego rodzaju artykuły, które nie zawsze okazują się skuteczne. Prezentują one metody, które mogą być niedokładne oraz posiadać duży błąd pomiaru. Poniżej opisuję kilka z nich.

Metoda ze sznureczkiem

Metoda ze sznureczkiem jest niemalże identyczna jak ta z kartką papieru (którą opisałam powyżej) jednak zamiast papieru używa się sznureczka. Czemu nie polecam tej metody? Ponieważ sznureczek jest bardzo cienki i daleko mu do szerokości pierścionka. Mierzenie za pomocą sznureczka powoduje, że sznureczek za bardzo opina palec i pomiar obwodu palca nie oddaje rzeczywistych wymiarów.

Metoda z suwmiarką

Metoda pomiaru rozmiaru palca za pomocą suwmiarki nie jest przez nas rekomendowana. Dlaczego? Ponieważ palce nie mają idealnego kształtu koła. Mierząc palec w jednej płaszczyźnie może wyjść, że masz rozmiar 9. Mierząc ten sam palec w innej płaszczyźnie może wyjść, że masz rozmiar 13. Ponadto suwmiarką można mniej lub bardziej przycinąć skórę przez co pomiar będzie niedokładny.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł: “Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem” okazał się dla Ciebie pomocny i nie będziesz już miała problemu, żeby zmierzyć rozmiar palca. Jeżeli masz jakieś pytania lub coś nie jest dla Ciebie jasne, śmiało pisz do nas maila bądź zostaw pytanie w komentarzu.

Polecam również nasze inne artykuły o podobnej tematyce:

Artykuł: JAK ZMIERZYĆ ROZMIAR PIERŚCIONKA DOMOWYM SPOSOBEM

Artykuł: Jak kupić pierścionek zaręczynowy nie znając rozmiaru?