To już drugi artykuł informujący jak wybrać zegarek i co trzeba wiedzieć przed kupnem nowego zegarka. Tym razem skupię się głównie na mechanizmach w zegarkach. Nie będę tu wchodzić w szczegóły dotyczące technologii i zasad działania mechanizmów w zegarkach. Podejdę do problemu pod kątem użytkowym i opiszę co musimy wiedzieć o mechanizmach zegarków w trakcie zakupu nowego czasomierza. (Pierwszą część artykułu znajdziecie tu >>>JAK WYBRAĆ ZEGAREK CZ.1<<<)

JAK WYBRAĆ ZEGAREK – MECHANIZMY W ZEGARKACH NARĘCZNYCH

Przed zakupem zegarka koniecznie sprawdźmy jaki ma mechanizm. Niezależnie czy kupujemy zegarek jako biżuteryjną ozdobę czy taki, który będzie nam towarzyszył w ekstremalnych warunkach – zegarek powinien mieć porządny mechanizm. Niezawodność mechanizmów wcale nie łączy się z wysoką ceną zegarka. Można kupić relatywnie tani zegarek z świetnym mechanizmem, który będzie sprawny przez wiele lat.
Najgorsze co możemy zrobić to naciąć się na jeden z marketingowych chwytów i zapłacić krocie za modowy zegarek, za którym nie idzie nic oprócz znanej marki. Warto o tym pomyśleć na etapie zakupu zegarka, żeby później nie być rozczarowanym, kiedy nasz nowy zegarek staje w miejscu i po pół roku trzeba oddać go na gwarancję lub do zegarmistrza.

Jakie mechanizmy w zegarkach są porządne?

W takim razie jakie mechanizmy w zegarkach są dobre? Bez zastanowienia wymienię japońskie bądź szwajcarskie mechanizmy. Chińskie omijamy szerokim łukiem! Zwracajmy uwagę na napis na zegarku SWISS MADE, który jest swego rodzaju certyfikatem jakości. Taki napis oznacza, że zegarek został złożony w Szwajcarii, że przynajmniej 60 % wartości zegarka pochodzić ze Szwajcarii oraz że zegarek ten został złożony w Szwajcarii. Szwajcarskie mechanizmy ETA są jak najbardziej godne polecenia. Mają bowiem bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Za zegarki z tymi mechanizmami wcale nie musimy dużo płacić. Tego typu mechanizmy posiadają zegarki m.in. takich marek jak ADRIATICA, Tissot, Certina, OMEGA, i o dziwo modowa marka Calvin Klein, która wyróżnia się niezawodnością mechanizmów na tle innych modowych marek.

Jaki zegarek wybrać automatyczny czy kwarcowy?

W zegarkach jest jeszcze podstawowe rozróżnienie na mechanizmy kwarcowe i mechaniczne ( automatyczne i manualne). Mechanizmy kwarcowe mają dokładniejszy pomiar czasu niż mechaniczne, ale szczerze powiedziawszy, to różnice w pomiarze czasu tych dwóch mechanizmów (dla zwykłego śmiertelnika) nie są bardzo znaczące. Warto więc podejść do tej kwestii pod kątem użytkowym i zadać sobie pytanie, jaki charakter zegarka do mnie pasuje. Mechanizmy mechaniczne dzielą się na automatyczne i manualne. Manualne (nakręcane ręcznie) spotykane są już bardzo rzadko, dlatego zdecydowałam się opisać tylko jeden typ mechanizmów mechanicznych: automatyczny.

ZEGAREK AUTOMATYCZNY

Zegarek automatyczny najczęściej posiada na tarczy napis „automatic”. Poza tym bardzo łatwo można go rozpoznać dzięki płynącej wskazówce sekundnika. Zdarzają się wyjątki, gdzie zegarek z automatycznym mechanizmem nie ma płynącej wskazówki, ale występują one stosunkowo rzadko. Tego typu mechanizm nie posiada wbudowanej baterii. Mechanizm automatyczny nakręca się dzięki ruchom ręki. Bez wchodzenia w szczegóły jak działają dane mechanizmy, jest on rekomendowany szczególnie tym osobom, które często noszą zegarek na ręce, cenią sobie tradycje zegarmistrzowskie i traktują zegarki jak coś więcej niż tylko maszynę do mierzenia czasu. Zegarki z mechanizmem automatycznym wymagają pewnej troski ze strony właściciela.

ZEGAREK KWARCOWY

Zegarek kwarcowy najczęściej posiada na tarczy napis „quartz”. To mechanizm, który po pierwszym nastawieniu godziny nie wymaga od nas już większej uwagi. Jedynie wymiana baterii (co 1,5 do 3 lat) wystarcza, żeby zegarek służył nam bez zarzutów. Nie wymaga nakręcania, działa sam, dlatego mechanizm tego typu jest szczególnie polecany osobom ceniącym sobie praktyczność, wygodę i bezobsługowość zegarków. Są to najbardziej powszechne mechanizmy. Niektóre modele kwarcowych mechanizmów posiadają nawet bardzo wygodny system EOL (End of Life), który informuje nas o zbliżającym się wyczerpaniu baterii – wskazówka sekundowa zaczyna przeskakiwać co 3-4 sekundy. To bardzo wygodny system, dzięki któremu zdążymy na czas zakupić i wymienić baterie w zegarku.

DODATKOWE FUNKCJE W ZEGARKACH

(które zwiększają ich cenę a nie zawsze są potrzebne !?! )
POWŁOKA ANTYREFLEKSYJNA

Niektóre szkła zegarków pokryte są specjalną powłoką, która rozprasza światło padające na tarczę. Takie szkło nie odbija światła, dzięki czemu poprawia to komfort odczytu godziny. Podobna powłoka chroni niektóre szkła okularów. Te jednak służą nam do patrzenia na co dzień i są bardzo przydatne szczególnie w trakcie prowadzenia auta. Taka powłoka w okularach przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Natomiast powłoka antyrefleksyjna w zegarku jest w zasadzie tylko kolejnym gadżetem.

OPEN HEART (OTWARTE SERCE)

Tak określane jest małe wycięcie na tarczy, które umożliwia podgląd pracy mechanizmu. Zazwyczaj w okienku tym widać pracujący mechanizm. Dla osób, które poszukują oryginalnego wzornictwa w zegarku i cenią sobie jego walory estetyczne, to Open Heart jest cennym uwagi ozdobnikiem.
Zegarek typu open heart

 

zegarek adriatica zegarek typu open heart

 

TACHOMETR

Tachometr jest funkcją, której poświęciłam już jeden z artykułów. To dodatek w zegarku, który polecany jest głównie gadżeciarzom. Jest to bowiem funkcja zegarka, która daje wiele możliwości, aczkolwiek rzadko się z niej korzysta.
Mam nadzieję, że dwie części artykułu okazały się pomocne i nie będziecie mieli już wątpliwości na co zwracać uwagę przy zakupie zegarka. Jeśli chcecie się podzielić swoimi doświadczeniami w zakupie zegarków, bądź dodać coś od siebie, zapraszam do komentowania.

>>> CZĘŚĆ 1 ARTYKUŁU JAK WYBRAĆ ZEGAREK <<<

>>> ARTYKUŁ: WODOSZCZELNOŚCI I CHRONOGRAFIE W ZEGARKACH <<<

>>> ARTYKUŁ: TACHOMETR W ZEGARKACH <<<