Niewiedza to najczęstszy błąd jaki popełniamy przy zakupie zegarków. Zatem jak wybrać zegarek na rękę? Na co powinniśmy zwracać uwagę? Planując zakup nowego zegarka podstawowa wiedza na ich temat jest niezbędna, jeśli nie chcemy kupić kota w worku. Warto wiedzieć za co płacimy i co wpływa na ich cenę. Zegarki mają bowiem bardzo szeroki przedział cenowy, który waha się od kilkuset złotych do kilkuSET tysięcy złotych. Poniżej dowiecie się jak wybrać zegarek i co trzeba wiedzieć przed kupnem zegarka.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZY ZAKUPIE ZEGARKA – CZYLI JAK WYBRAĆ ZEGAREK

JAKIE SZKIEŁKO W ZEGARKU

Szkło w zegarku zabezpiecza tarczę i wskazówki przed uszkodzeniem. Szybka ta wykonana jest z różnych, mniej bądź bardziej trwałych, materiałów. Szkiełko rysuje się, gdy ma kontakt z twardszym tworzywem, dlatego rzecz w tym, żeby szkiełko w naszym zegarku było jak najtwardsze. Najczęściej spotykane szkiełka w zegarkach to szkło mineralne i szafirowe. A które jest lepsze?

Szkło mineralne w zegarku

Szkiełko mineralne w zegarkach to wysokiej jakości szkło produkowane na bazie krzemu. Cechuje się dobrą odpornością na zarysowania, jednak w trakcie noszenia zegarka na co dzień nie jest w 100% trwałe i po pewnym czasie widać na nim rysy.

Szkło szafirowe w zegarku

Natomiast szkiełko szafirowe w zegarkach produkowane jest z syntetycznego szafiru o twardości 9 punktów w skali Mohsa. Twardszy jest tylko diament, który może być zarysowany jedynie innym diamentem. Na co dzień praktycznie nie spotykamy tak twardych materiałów, więc zegarek z szafirowym szkiełkiem jest najlepszym wyborem. To najtwardszy i najbardziej ceniony gatunek szkła w zegarkach. Zazwyczaj za takie szkiełko musimy zapłacić więcej, ale to akurat jest wydatek, który się opłaca.

Także pamiętajcie: przy zakupie zegarka, warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj szkła posiada interesujący Was model. Warto to zrobić, żeby później nie denerwować się, że szkiełko po pewnych czasie jest porysowane, matowe i albo utrudnia nam odczytanie godziny z zegarka, albo po prostu wygląda nieestetycznie.

WODOSZCZELNOŚĆ W ZEGARKACH

O wodoszczelności zegarów pisałam już w poprzednim artykule (>>WODOSZCZELNOŚĆ W ZEGARKU<<), w którym dowiedzieliście się m.in. jak odczytać na zegarku oznaczenie wodoszczelności i gdzie taka informacja jest umieszczana. Musicie też wiedzieć, że wodoszczelność zegarka to (zaraz po rodzaju szkiełka) druga, bardzo istotna kwestia przy zakupie czasomierzy.
Jeśli zegarek, który kupujemy będzie noszony codziennie, to warto wybrać taki model, który ma przynajmniej 5 ATM. Takie zabezpieczenie nie jest wystarczające, żeby wskakiwać z nim do basenu, ale przy codziennym użytkowaniu (myciu garów, rąk itp.) jest to już wystarczająca ochrona. Zegarek, jeśli nie jest kupowany wyłącznie jako ozdoba, powinien być użyteczny. Na co dzień nie powinniśmy się martwić, że przez nieuważne użytkowanie, nasz zegarek zostanie zalany i przestanie działać.

 

zegarek męski określenie wodoszczelności zegarka

 

MATERIAŁ Z KTÓREGO ZBUDOWANY JEST ZEGAREK

Przed zakupem zegarka warto dowiedzieć się z jakiego materiału został on stworzony. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergików. Jeśli jesteśmy uczuleni na nikiel to nie powinniśmy nosić zegarków ze srebra. Zawarte w nim związki niklu mogą wywoływać wysypkę na nadgarstku. Zaprzestanie noszenia zegarka, który nas alergizuje powoduje ustąpienie zmian. Niestety za każdym razem kiedy ponownie go założymy, zmiany wrócą.
Zegarki ze stali szlachetnej noszone przez dłuższy czas również mogą uczulać. Dzieje się tak, ponieważ zewnętrzna warstwa stali ściera się i skóra ma kontakt z alergenem. Dlatego najlepszym wyjściem z sytuacji jest kupno przez alergików zegarków na skórzanych paskach bądź modne ostatnio zegarki ceramiczne.

Jeśli nasz ulubiony zegarek na bransolecie zaczął nas uczulać, a za nic w świecie nie chcemy go wymienić na inny, to jest jeszcze możliwość kupienia nowej bransolety do zegarka i noszenia jej aż do momentu jej ponownego starcia.

 

damski zegarek adriatica zegarek na białej porcelanowej bransolecie

 

 

Podsumowując

  • Jak już wiecie przed zakupem zegarka trzeba koniecznie wiedzieć:
  • jakie ma szkiełko
  • jaką posiada wodoszczelność

że alergicy powinni wybierać zegarki z takich materiałów, które nie będą ich alergizować.
W kolejnym poście na temat zakupu zegarków dowiecie się m.in. jakie mechanizmy w zegarkach powinniśmy kupować. Jeśli chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami w zakupie zegarków, bądź chcecie coś dodać to serdecznie zachęcam do komentowania.

>>> CZĘŚĆ 2 ARTYKUŁU JAK WYBRAĆ ZEGAREK <<<

>>> ARTYKUŁ: WODOSZCZELNOŚCI I CHRONOGRAFIE W ZEGARKACH <<<

>>> ARTYKUŁ: TACHOMETR W ZEGARKACH <<<