Zapewne czytając ten artykuł masz przed sobą zaplątany łańcuszek, którego od dłuższego czasu nie możesz rozplątać i zastanawiasz się jak rozplątać łańcuszek łatwo i szybko. Dobrze trafiłaś, bo w tym poście dzielę się z Tobą moim prywatnym patentem jak rozplatać łańcuszek złoty czy też srebrny. Patent ten jest rezultatem długich godzin spędzonych w naszym warsztacie złotniczym, do którego codziennie trafiają takie “trudne przypadki” zaplątanych łańcuszków należące do naszych klientów ze sklepów stacjonarnych.

Jak rozplątać łańcuszek  – czego nie robić i unikać

Prawdopodobnie każdy kto ma cienkie łańcuszki np: złote naszyjniki celebrytki – borykał się kiedyś z tym problemem –  Jak rozplątać zaplątany łańcuszek?
Rozplątanie łańcuszka to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa. Oprócz tego, że rozplątywanie łańcuszka zajmuje zawsze więcej czasu niż chcielibyśmy na to poświęcić, to jeszcze szkodzi samemu łańcuszkowi.

 

Blanka Pionkowska redaktorka bloga o biżuterii KINGY.PL

“Nieumiejętne rozplątywanie łańcuszka może powodować jego zaciągnięcie, zgniecenie, zarysowanie bądź jeszcze większe splątanie łańcuszka.”

 


NIE rozplątuj zaplątanego łańcuszka tępymi przedmiotami

O ile z grubymi łańcuszkami nie ma problemu, to gorzej jeśli zapląta się nam cienka celebrytka. Takie cienkie łańcuszki mają drobne ogniwka, których rękoma nie ma szans rozplątać. Nigdy nie próbujcie rozplątywać cienkiego łańcuszka rękoma, długopisem, nożyczkami czy innymi podobnymi urządzeniami, które po prostu zniszczą Wam łańcuszek. Jeśli na przykład zrobił Ci się supełek na srebrnym pozłacanym łańcuszku, a Ty próbujesz go rozplątać za pomocą długopisu, to istnieje duże ryzyko, że wielokrotne obijanie łańcuszka długopisem zedrze z niego złocenie i nawet jeśli uda Ci się go rozplątać, to w miejscu gdzie był supeł, wyjdzie bazowy kolor srebra.

NIE próbuj rozplątywać łańcuszka w powietrzu

Warto również wiedzieć, że splątanego łańcuszka nie rozplątuje się w powietrzu. W takim przypadku nawet jeżeli uda nam się rozplątać jakąś jego część to druga, pod wpływem działania grawitacji, może się zacisnąć i splątać w innym miejscu.

 

Odwiedź sklep KINGY.PL

 

Jak rozplątać łańcuszek złoty lub srebrny ?

Jak rozplątać łańcuszek – metoda dłuższa

Metoda jak rozplątać łańcuszek jest bardzo prosta lecz wymaga chwili skupienia i pewnego przygotowania.

Będziesz do tego potrzebować:

 • dwie szczoteczki do zębów
 • dwie ostre szpilki
 • świeczkę i zapalniczkę
 • coś do przekrojenia szczoteczki (np. obcęgi/nóż/scyzoryk)
 • coś do trzymania gorących szpilek (np. kombinerki)

Instrukcja jak rozplątać łańcuszek:

 1. W starych szczoteczkach do zębów odetnij końcówki z włosiem;
 2.  Zaświeć świeczkę i rozgrzej końcówkę szpilki, która posiada oczko;
 3. Za pomocą szczypiec wciśnij gorącą szpilkę w szczoteczkę;
 4. Połóż zaplątany łańcuszek na płaskiej powierzchni;
 5. Trzymając szczoteczki w dwóch rękach delikatnie wbijaj szpilki w drobne ogniwka łańcuszka;
 6. Cierpliwie i delikatnie rozchylaj ogniwka szpilkami. Pamiętaj żeby rozplątując łańcuszek nigdy się nie śpieszyć. W tej czynności cierpliwość jest równie ważna jak odpowiedni sprzęt.

Może i przygotowanie takich narzędzi do rozplątania łańcuszka zajmie Ci trochę czasu, ale za to raz przygotowane, będą Ci służyć w przyszłości (kiedy zaplącze Ci się kolejny łańcuszek).

 

 

 

Jak rozplatać łańcuszek – metoda krótsza

Do rozplatania łańcuszka możesz również użyć szpilek. Może niewygodnie się je trzyma, ale rozplątując łańcuszek tą metodą, nie poświęcisz czasu na przygotowanie zestawu do rozplątywania łańcuszka. Jeżeli masz już dwie szpilki to:

 1. Połóż zaplątany łańcuszek na płaskiej powierzchni;
 2. Trzymając szpilki w dwóch rękach delikatnie wbijaj szpilki w drobne ogniwka łańcuszka;
 3. Cierpliwie i delikatnie rozchylaj ogniwka szpilkami. Pamiętaj żeby rozplątując łańcuszek nigdy się nie śpieszyć. W tej czynności cierpliwość jest równie ważna jak odpowiedni sprzęt.

Daj znać w komentarzu jak spodobał Ci się artykuł: „Jak rozplątać łańcuszek” i jak poszło Ci rozplątywanie. Mam nadzieję, że ten artykuł był Ci pomocny 😉

 

Rozplątanie łańcuszka to czynność jaką wykonujemy dość sporadycznie. Zobacz natomiast jak na co dzień dbać o swoją biżuterię.

Przeczytaj nasze artykuły JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ oraz DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE BIŻUTERII