Jeśli chcemy, aby nasza biżuteria nie ciemniała i zawsze wyglądała jak nowa musimy odpowiednio o nią zadbać. Tak jak dbamy o swoje buty czy ubrania, tak też srebrne i złote wyroby wymagają nieco uwagi. Aby jak najdłużej zachowały swój piękny blask wystarczy stosować kilka prostych zasad: poniżej znajdziecie przydatne domowe sposoby na czyszczenie biżuterii.

JAK PRZECHOWYWAĆ BIŻUTERIĘ

Skuteczne przechowywanie biżuterii to takie, które maksymalnie ogranicza jej kontakt z powietrzem. Prostą i tanią metodą ochrony biżuterii są zwykłe woreczki strunowe. Każdy z klientów naszego sklepu z biżuterią online KINGY.PL otrzymuje woreczek strunowy, aby przechowywać w nim zakupioną u nas biżuterię. To zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników środowiska. Zalecamy umieszczać oddzielnie każdy wyrób jubilerski (dodatkowe zabezpieczenie przed zarysowaniem) w woreczku strunowym, a następnie w kuferku bądź innym miejscu, gdzie biżuteria nie będzie narażona na zgniecenie i wilgoć.

 

Odwiedź sklep KINGY.PL

 

DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE BIŻUTERII

Złoto i srebro są metalami szlachetnymi, które w większym bądź mniejszym stopniu ulegają korozji atmosferycznej, o czym pisaliśmy już w naszych artykułach Co zabezpiecza moją srebrną biżuterię oraz Dlaczego złoto czernieje. Negatywny wpływ środowiska objawia się występowaniem ciemnego nalotu na biżuterii. Nalot ten jest łatwo usuwalny za pomocą miękkiej szmatki. W miarę upływu czasu jest on coraz trudniejszy do usunięcia z powodu dalszych reakcji z powłoką srebrną i złota niższych prób (np. 333), dlatego wszelkie zanieczyszczenia należy usuwać niezwłocznie po ich wystąpieniu. W tym celu proponujemy kilka sposobów, które pomogą Ci w domowy sposób oczyścić biżuterię:

 

 

1. PROFESJONALNY PŁYN DO CZYSZCZENIA BIŻUTERII

Bardzo szybkim i wygodnym sposobem na czyszczenie złotej i srebrnej biżuterii jest profesjonalny płyn do czyszczenia biżuterii. Dzięki niemu zabrudzona biżuteria nabiera na nowo świeżego wyglądu i koloru. Co ważne ten profesjonalny płyn do czyszczenia biżuterii znacznie opóźnia proces ponownego ciemnienia. W warsztacie jubilerskim sami używamy dokładnie tego samego płynu do czyszczenia biżuterii.

 

 

Jak czyścić biżuterię takim płynem do czyszczenia biżuterii?

Inaczej czyści się nim srebro a inaczej złoto. Poniżej przedstawiam sposób czyszczenia dla obu kruszców:

BIŻUTERIA ZE SREBRA: do buteleczki z płynem wrzucamy brudną srebrną biżuterię. Po kilku sekundach wyjmujemy odczyszczoną srebrną biżuterię za pomocą szczypiec. Przemywamy ją pod bieżącą wodą i suszymy. Po tak krótkiej kąpieli w płynie nasza srebrna biżuteria jest już czysta i pozbawiona ciemnego nalotu. Dzięki opakowaniu z szerokim otworem możliwe jest bezpośrednie zanurzenie brudnej biżuterii w butelce. Jeśli natomiast biżuteria jest zbyt duża to przelewamy płyn do innego pojemnika, tak by zakrył całą naszą brudną biżuterię.

BIŻUTERIA ZE ZŁOTA: czyszcząc wyroby złote należy zanurzyć biżuterię w płynie na ok. 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy szczypcami odczyszczoną złotą biżuterię, dokładnie płuczemy biżuterię pod bieżącą wodą, suszymy i po kłopocie! Złota biżuteria jest znów czysta i wygląda jak nowa. Taki płyn możecie zdobyć w naszym sklepie z biżuterią online KINGY.PL pod linkiem: Płyn do czyszczenia biżuterii ARGENTUM 70ml. Ten płyn służy do wielokrotnego użytku, dzięki czemu kupując go raz, starcza nam na bardzo wiele odczyszczeń biżuterii.

 

 

2. SZMATKA DO CZYSZCZENIA BIŻUTERII

Za pomocą miękkiej szmatki do renowacji biżuterii delikatnie przecierać wyrób w miejscach występowania plam. Po przywróceniu jednolitego połysku powierzchni wyrób opłukać w ciepłej wodzie i dokładnie wytrzeć do sucha.

 

ściereczka do czyszczenia biżuterii w warunkach domowych
ściereczka do czyszczenia biżuterii

 

 

3. CZYSZCZENIE BIŻUTERII ZA POMOCĄ SZCZOTECZKI I PASTY DO ZĘBÓW

W przypadku braku specjalnej szmatki do mycia biżuterii jednolity połysk można przywrócić przez delikatne odczyszczenie biżuterii przy użyciu miękkiej szczoteczki i pasty do zębów (uwaga: nie wykorzystujemy do tego pasty z drobinkami, mikrogranulkami itp, aby nie porysować powierzchni). Po usunięciu ciemnego nalotu wyrób dokładnie opłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.

 

domowe sposoby czyszczenia biżuterii czyszczenie pastą do zębów

czyszczenie biżuterii pastą i szczoteczką

 

 

Odwiedź sklep KINGY.PL

 

4. CZYSZCZENIE BIŻUTERII ZA POMOCĄ SOLI KUCHENNEJ I SODY OCZYSZCZONEJ

Mocne zabrudzenia schodzą z biżuterii przy użyciu czterech dostępnych w każdym domu składników:

  • sody oczyszczonej
  • soli kuchennej
  • folii aluminiowej
  • wody

Kubek bądź miseczkę (nie metalową) wyłożyć folią aluminiową, żeby dokładnie wypełniała dno. Wlewamy gorącą wodę (ok. 200ml), wsypujemy 2 łyżeczki soli i 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Mieszamy roztwór i wkładamy do niego naszą zabrudzoną biżuterię. Czekamy ok. 15min. Jeśli biżuteria jest mocno zabrudzona to można ją w międzyczasie podczyścić delikatnie miękką szczoteczką do zębów. Po przywróceniu jednolitego połysku powierzchni wyrób dokładnie opłukać w ciepłej wodzie i wytrzeć do sucha.

 

czyszczenie biżuterii za pomocą soli i sody

czyszczenie biżuterii za pomocą soli i sody

 

 

O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ PODCZAS CZYSZCZENIA BIŻUTERII

Musisz wiedzieć również, że czyszcząc srebrną i złotą biżuterię nie można odczyszczać:

  1. miejsc oksydowanych. Taka biżuteria została bowiem specjalnie „postarzana” i stanowi funkcje ozdobne.
  2. srebra pozłacanego. Grubość złotej warstwy mierzona jest w mikronach, dlatego przy polerowaniu, pocieraniu czy szczotkowaniu ta cienka warstwa złota może zostać starta. Na wierzch wyjdzie wtedy oryginalny kolor srebra.

Przeczytaj również nasz artykuł: Jak czyścić złotą biżuterię.