Jeśli chcemy, aby nasza biżuteria nie ciemniała i zawsze wyglądała jak nowa musimy odpowiednio o nią zadbać. Tak jak dbamy o swoje buty czy ubrania, tak też srebrne i złote wyroby wymagają nieco uwagi. Aby jak najdłużej zachowały swój piękny blask wystarczy stosować kilka prostych zasad: poniżej znajdziecie przydatne domowe sposoby na czyszczenie biżuterii.

JAK PRZECHOWYWAĆ BIŻUTERIĘ

Skuteczne przechowywanie biżuterii to takie, które maksymalnie ogranicza jej kontakt z powietrzem. Prostą i tanią metodą ochrony biżuterii są zwykłe woreczki strunowe. Od pewnego czasu, każdy z klientów KINGY otrzymuje woreczek strunowy, aby przechowywać w nim zakupioną u nas biżuterię. To zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników środowiska. Zalecamy umieszczać oddzielnie każdy wyrób jubilerski (dodatkowe zabezpieczenie przed zarysowaniem) w woreczku strunowym, a następnie w kuferku bądź innym miejscu, gdzie biżuteria nie będzie narażona na zgniecenie i wilgoć.

 

 

DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE BIŻUTERII

Złoto i srebro są metalami szlachetnymi, które w większym bądź mniejszym stopniu ulegają korozji atmosferycznej, o czym pisaliśmy już w poprzednim poście. Ten negatywny wpływ środowiska objawia się występowaniem ciemnego nalotu na biżuterii. Nalot ten jest łatwo usuwalny za pomocą miękkiej szmatki. W miarę upływu czasu jest on coraz trudniejszy do usunięcia z powodu dalszych reakcji z powłoką srebrną i złota niższych prób (np. 0,333), dlatego wszelkie zanieczyszczenia należy usuwać niezwłocznie po ich wystąpieniu. W tym celu proponujemy kilka sposobów, które pomogą Ci w domowy sposób oczyścić biżuterię:

1. SZMATKA DO CZYSZCZENIA BIŻUTERII

Za pomocą miękkiej szmatki do renowacji biżuterii delikatnie przecierać wyrób w miejscach występowania plam. Po przywróceniu jednolitego połysku powierzchni wyrób opłukać w ciepłej wodzie i dokładnie wytrzeć do sucha.

 

ściereczka do czyszczenia biżuterii w warunkach domowych
ściereczka do czyszczenia biżuterii

 

 

2. CZYSZCZENIE BIŻUTERII ZA POMOCĄ SZCZOTECZKI I PASTY DO ZĘBÓW

W przypadku braku specjalnej szmatki do mycia biżuterii jednolity połysk można przywrócić przez delikatne odczyszczenie biżuterii przy użyciu miękkiej szczoteczki i pasty do zębów (uwaga: nie wykorzystujemy do tego pasty z drobinkami, mikrogranulkami itp, aby nie porysować powierzchni). Po usunięciu ciemnego nalotu wyrób dokładnie opłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.

 

domowe sposoby czyszczenia biżuterii czyszczenie pastą do zębów

czyszczenie biżuterii pastą i szczoteczką

 

 

3. CZYSZCZENIE BIŻUTERII ZA POMOCĄ SOLI KUCHENNEJ I SODY OCZYSZCZONEJ

Mocne zabrudzenia schodzą z biżuterii przy użyciu czterech dostępnych w każdym domu składników:

Kubek bądź miseczkę (nie metalową) wyłożyć folią aluminiową, żeby dokładnie wypełniała dno. Wlewamy gorącą wodę (ok. 200ml), wsypujemy 2 łyżeczki soli i 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Mieszamy roztwór i wkładamy do niego naszą zabrudzoną biżuterię. Czekamy ok. 15min. Jeśli biżuteria jest mocno zabrudzona to można ją w międzyczasie podczyścić delikatnie miękką szczoteczką do zębów. Po przywróceniu jednolitego połysku powierzchni wyrób dokładnie opłukać w ciepłej wodzie i wytrzeć do sucha.

 

czyszczenie biżuterii za pomocą soli i sody

czyszczenie biżuterii za pomocą soli i sody

 

 

O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ PODCZAS CZYSZCZENIA BIŻUTERII

Równocześnie trzeba pamiętać o tym, żeby nie odczyszczać w ten sposób:

  1. miejsc oksydowanych. Taka biżuteria została bowiem specjalnie „postarzana” i stanowi funkcje ozdobne.
  2. srebra pozłacanego. Grubość złotej warstwy mierzona jest w mikronach, dlatego przy polerowaniu, pocieraniu czy szczotkowaniu ta warstwa złota może zostać starta. Na wierzch wyjdzie wtedy oryginalny kolor srebra.

Przeczytaj również nasz artykuł: Jak czyścić złotą biżuterię.