Często dostaję wiadomości z pytaniem: jak czyścić złotą biżuterię w domu, jak wyczyścić złotą biżuterię domowymi sposobami oraz moje ulubione pytanie, jak wyczyścić złotą biżuterię z kamieniami. Nie każdy wie, że złota biżuteria ciemnieje i trzeba ją od czasu do czasu umyć. O ciemnieniu złotej biżuterii pisaliśmy w artykule Dlaczego złoto czernieje? Brudzenie się i ciemnienie złotej biżuterii jest procesem naturalnym, dlatego aby złota biżuteria służyła nam przez wiele lat i wciąż zachwycała swoim blaskiem należy poświęcić jej nieco uwagi i troski. Podstawą jest odpowiednie przechowywanie oraz czyszczenie złotej biżuterii. W dalszej części artykułu przedstawię Ci kilka zasad, o których trzeba pamiętać podczas codziennego użytkowania złotej biżuterii oraz jak czyścić złotą biżuterię domowymi sposobami.

Jak przechowywać złotą biżuterię?

Zanim powiem Ci jak czyścić złotą biżuterię, muszę wspomnieć o paru ważnych rzeczach. Zacznijmy od tego co należy zrobić, żeby nasza biżuteria dłużej zachowała blask i „świeżość”. Najważniejszą rzeczą w przechowywaniu biżuterii jest ograniczenie do minimum działania wilgoci, światła i powietrza. Dlatego najlepiej przechowywać swoje “skarby” każdy w oddzielnym woreczku strunowym. Dobrze jest włożyć je następnie do szkatułki lub kuferka. Woreczek zabezpiecza biżuterię przed zarysowaniem oraz wilgocią, a szkatułka czy kuferek przed działaniem światła. Nie należy przechowywać biżuterii w łazience, gdzie panuje duża wilgotność. Najlepiej trzymać kasetkę w sypialni lub garderobie. Każdy z klientów naszego sklepu z biżuterią online KINGY.PL przy zakupie otrzymuje taki woreczek strunowy na swoją nową biżuterię. Przechowywanie w oddzielnych woreczkach strunowych jest szczególnie ważne, gdy posiadamy biżuterię z diamentami, które są bardzo twarde i mogą uszkodzić inne kamienie i złoto. Woreczki zapobiegają również plątaniu się łańcuszków.

Jak nosić złotą biżuterię?

Czy można spać w złotej biżuterii?

Biżuteria ze złota jest pięknym dodatkiem i ozdobą, ale w ciągu dnia. Jeżeli zaśniemy w biżuterii to możemy spowodować, że kolczyk się nam rozepnie, a zaplątany łańcuszek może być przyczyną trudności w oddychaniu. Poza tym w trakcie snu powodujemy najczęstsze uszkodzenia biżuterii w postaci odkształcenia, zerwania lub pęknięcia. Dlatego przed snem warto ściągnąć naszą złotą biżuterię.

Kiedy należy zdejmować złotą biżuterię?

By złota biżuteria długo nam służyła warto zdjąć ją przystępując do porządków domowych czy przed uprawianiem sportu. Pozwoli to na uniknięcie przypadkowego zahaczenia lub uderzenia, a co za tym idzie uszkodzenia biżuterii. W ten sposób również ograniczamy działanie potu, środków chemicznych czy kosmetyków, które mogą powodować matowienie kamieni naturalnych bądź ciemnienie biżuterii. Również woda nie działa dobrze na biżuterię – może powodować wypadnięcie kamieni czy też ich matowienie.

Moja znajoma, która pracuje w salonie fryzjerskim bardzo często musiała czyścić swój pierścionek zaręczynowy. Środki chemiczne, lakiery i szampony używane w salonie fryzjerskim sprawiały, że pierścionek bardzo szybko się brudził, pokrywał osadem a kamień matowiał. Biorąc pod uwagę, że profesjonalne czyszczenie biżuterii u jubilera kosztuje. Poradziłam jej aby zdejmowała pierścionek w pracy. Wiem, że to ciężka decyzja – ja sama najchętniej nigdy bym nie zdejmowała mojego pierścionka, jednak zdejmowanie pierścionka w pracy czy do sprzątania pozwoli dłużej cieszyć się jego blaskiem.

Złota biżuteria dmuchana – na co zwrócić uwagę?

Biżuteria dmuchana czyli pusta w środku nie jest zrobiona z drutu, ale z cienkiej rurki lub nadmuchanego kształtu. Taka biżuteria jest lekka, możemy ją dostać w sklepie zazwyczaj w świetnej cenie w stosunku do swojego gabarytu a przy tym wygląda bardzo efektownie. Niestety przez swoją budowę wymaga szczególnej troski, by nie uszkodzić jej mechanicznie. Jest to biżuteria przeznaczona do noszenia okazjonalnego, a nie codziennego, gdyż naprawa takiej biżuterii jest bardzo kosztowna, a czasem naprawienie jej bywa niemożliwe lub nieopłacalne.

A teraz, kiedy zapoznaliśmy się z najważniejszymi zasadami użytkowania złotej biżuterii, przejdźmy do najważniejszej części: jak czyścić złotą biżuterię.

 

Czyszczenie złotej biżuterii domowymi sposobami

Jak czyścić złotą biżuterię

Najlepszym sposobem dbania o złotą biżuterię jest systematyczne jej oczyszczanie. Raz w miesiącu powinno się przetrzeć złotą biżuterię spirytusem lub wódką, a następnie wypolerować miękką ściereczką. Jeśli na biżuterii pojawił się delikatny nalot możemy spróbować go usunąć domowymi sposobami podanymi poniżej.

Domowe sposoby na czyszczenie złotej biżuterii

Złotą biżuterię możemy przecierać rozkrojoną cytryną lub cebulą. Możemy również do tego celu użyć octu. Należy to zrobić bardzo delikatnie. Kolejnym domowym sposobem czyszczenia złotej biżuterii jest użycie wody, sody, soli oraz folii aluminiowej. Dokładny opis jak to wykonać znajduje się w naszym artykule: domowe sposoby na czyszczenie biżuterii.

Czyszczenie złotej biżuterii specjalnym płynem do czyszczenia złotej biżuterii

Bardzo wygodnym sposobem na czyszczenie złotej biżuterii jest profesjonalny płyn do czyszczenia biżuterii. To płyn do wielokrotnego użytku, który na nowo nadaje złotej biżuterii wysoki połysk i świeży wygląd oraz znacznie opóźnia proces ponownego ciemnienia. W warsztacie jubilerskim sami używamy dokładnie tego samego płynu do czyszczenia biżuterii. To płyn, do którego na ok. 10 minut wrzucamy sczerniałą złotą biżuterię. Po tym czasie wyjmujemy szczypcami odczyszczoną złotą biżuterię, dokładnie płuczemy biżuterię pod bieżącą wodą, suszymy i po kłopocie! Złota biżuteria jest znów czysta i wygląda jak nowa. Taki płyn możecie zdobyć w naszym sklepie z biżuterią online KINGY.PL TUTAJ

Czyszczenie złotej biżuterii specjalną ściereczką

W sklepach jubilerskich można kupić specjalne ściereczki do czyszczenia złotej biżuterii. Ściereczką należy wypolerować biżuterię, która utraciła blask. Specjalny preparat, którym nasączona jest ściereczka, nadaje biżuterii lustrzany połysk. Tej ściereczki nie wolno prać, ponieważ traci ona wtedy zdolność czyszczenia.

Czyszczenie złotej biżuterii wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń

By pozbyć się osadów z kosmetyków należy zanurzyć biżuterię w wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń, a następnie wypłukać i wypolerować ściereczką. W przypadku miejsc trudno dostępnych można użyć miękkiej szczoteczki.

Jak czyścić złotą biżuterię – nietypowe sposoby

Nasze babcie do odświeżenia biżuterii używały popiołu naniesionego na wilgotną szmatkę lub pasty do zębów na miękkiej szczoteczce. Należy tylko pamiętać, że nie może to być pasta z mikrogranulkami, te bowiem porysują naszą biżuterię.

Powyższe domowe sposoby powinny pomóc Ci odczyścić złotą biżuterię. Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości jak czyścić złotą biżuterię – napisz do nas 🙂

Jak czyścić złotą biżuterię z kamieniami

Osobnym trudnym tematem jest czyszczenie złotej biżuterii z kamieniami. Każdy kamień, czy to w pierścionku czy to w naszyjniku czy bransoletce musi być solidnie oprawiony. Taka oprawa składa się z wywierconego rowka na kamień oraz łapek, które go trzymają. Biżuteria z duża ilością kamieni przez swoją budowę ma bardzo dużo zakamarków gdzie może zatrzymywać się brud. Jak czyścić złotą biżuterię z kamieniami? Najlepiej jest oddać ją do profesjonalnego czyszczenia do jubilera. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to pozostaje nam użyć metod z tego artykułu oraz delikatnej miękkiej szczotki na przykład miękkiej szczotki do zębów dla dzieci. Włosie takiej szczoteczki będzie w stanie wejść w szczeliny biżuterii z kamieniami i usunąć wcześniej rozmiękczony brud.

 

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomógł Twojej złotej biżuterii i jest ona nadal brudna i ściemniała to polecamy Ci zanieść ją do jubilera lub pracowni złotniczej. W takich miejscach personel posiada wyspecjalizowany sprzęt, którym jest w stanie porządnie wyczyścić Twoją złotą biżuterię zachowując przy tym środki ostrożności. Będziesz mieć wtedy pewność, że Twoja biżuteria nie zniszczy się od niewłaściwego traktowania.