Kupiłaś złotą biżuterię i zastanawiasz się dlaczego złoto czernieje, co powoduje czernienie złota lub czemu złoto ciemnieje na ciele? W głowie pojawia Ci się wiele pytań, bo przecież złota biżuteria nie powinna ciemnieć! Tym bardziej, że kupiłaś ją niedawno i nie miała prawa tak szybko pokryć się ciemnym nalotem. Czujesz się zła, oszukana i podejrzewasz, że sprzedano Ci “bubel”? Może to w ogóle nie jest złoto tylko srebro pozłacane? Spokojnie! Przeczytaj nasz artykuł i nie miej już żadnych wątpliwości czy złoto czernieje, dlaczego złoto czernieje i co zrobić gdy złoto ciemnieje.

 

Czernienie złota – czy to normalne?

Do napisania tego artykułu zainspirowała nas nasza klientka, która chciała zwrócić nam złoty naszyjnik, który kilka miesięcy wcześniej dostała jako prezent kupiony w naszym sklepie z biżuterią online KINGY.PL. Jej złoty naszyjnik, po kilku miesiącach sczerniał. Była bardzo zdziwiona, kiedy poinformowaliśmy ją, że czernienie złota jest normalnym procesem. Nie wiedziała dlaczego złoto czernieje. Dla Ciebie też może to być szok, ale faktycznie tak jest, że złota biżuteria ciemnieje. Czernienie złota to proces naturalny! Ale musimy od razu dodać, że nie każda złota biżuteria czernieje!

 

Odwiedź sklep KINGY.PL

 

Czy złoto czernieje?

Czy złoto czernieje? To głównie zależy od tego z jakiej próby złota wykonana jest biżuteria. Czernienie złota dotyczy biżuterii wykonanej z niższej próby złota. Biżuteria wykonana z niższej próby złota czyli z próby 333 bądź 375 może po czasie czernieć.

Klientka, która chciała zwrócić nam swój sczerniały złoty naszyjnik nie wiedziała czy złoto czernieje oraz dlaczego złoto czernieje. Naszyjnik otrzymała jako prezent, dlatego nie była świadoma, że jest to naszyjnik z niższej próby złota. Złoty naszyjnik okazał się być biżuterią wykonaną ze złota próby 333. Taka niższa próba złota na pewno jest tańsza od wyższej próby złota 585, ale niestety ma przy tym swoje wady. Trzeba o tym pamiętać w momencie zakupu biżuterii złotej z niższej próby.

 

Dlaczego złoto 333 czernieje po czasie?

Żeby zrozumieć dlaczego złoto 333 czernieje po czasie trzeba wiedzieć jaki jest skład metali w biżuterii wykonanej ze złota próby 333. 

Do wytworzenia biżuterii złoto stapia się z innymi metalami, po to aby podnieść stopień jego twardości i wytrzymałości i osiągnąć żądaną barwę stopu lub aby obniżyć jego wartość. Dodatek metali nieszlachetnych nazywany jest słowem „ligura”. Próba złota 333 posiada 33,3% złota oraz 66,7% ligury w stopie. Odpowiednio: próba złota 375 posiada 37,5% złota oraz 62,5% ligury w stopie. Niska zawartość złota w złotej biżuterii jest poniekąd odpowiedzią na pytanie dlaczego złoto 333 czernieje po czasie.

Ciemnienie biżuterii z niższej próby złota jest procesem naturalnym spowodowanym utlenianiem się składników ligury dodawanej do stopu złota. Im biżuteria ma niższą próbę tym więcej jest w niej ligury a mniej złota. To nie czyste złoto tylko ligura (mieszanka metali nieszlachetnych) powoduje, że biżuteria po czasie utlenia się czyli czernieje. 

Jak to się dzieje? Ligura wchodzi w reakcję ze składnikami znajdującymi się w powietrzu. Im więcej jest w powietrzu zanieczyszczeń tym proces utleniania jest szybszy. Na utlenianie biżuterii szczególnie silnie wpływa dwutlenek siarki. 

 

Dwutlenek siarki – w warunkach normalnych jest to bezbarwny gaz o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin. Ma własności bakteriobójcze i pleśniobójcze. Jest produktem ubocznym spalania paliw kopalnych, przez co przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery (smog). Stosowany jako konserwant (E220), szczególnie powszechnie do win, także markowych. Dwutlenek siarki wykorzystuje się również do produkcji siarczynów, do bielenia (w przemyśle tekstylnym i papierniczym), dezynfekcji (znany już w starożytności) i jako czynnik chłodniczy. Jest produktem pośrednim podczas produkcji kwasu siarkowego. [źródło: WIKIPEDIA

 

Im powietrze jest bardziej zanieczyszczone tym więcej jest w nim dwutlenku siarki przez co proces ciemnienia biżuterii zachodzi szybciej. Przez to w dużych aglomeracjach, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, czernienie złotej biżuterii może być częstsze. Niższa zawartość złota zdecydowanie wpływa na niższą cenę biżuterii, ale też ciągnie za sobą takie konsekwencje jak czernienie złota.

 

Czy złoto 585 ciemnieje?

Nasuwa się pytanie: “Czy złoto 585 ciemnieje”. Tu możemy Cię już uspokoić: złoto 585 prawie nigdy nie ciemnieje. Próba złota 585 posiada 58,5% złota oraz 41,5% ligury w stopie. Jest to wystarczająco duża ilość złota w stopie, żeby biżuteria wykonana ze złota 585 nie ciemniała. Także jeśli decydujesz się na zakup droższej biżuterii z wyższej próby złota 585 bądź 750 to możesz być spokojny – biżuteria próby 585 i 750 na 99% nie ściemnieje.

Czemu tylko 99% a nie 100%? Niestety nie możemy powiedzieć, że biżuteria wykonana ze złota próby 585 na 100% przenigdy nie ściemnieje. Niestety są też sporadyczne wyjątki, które stanowią ten 1% ryzyka, że złota biżuteria 585 może czernieć. Nasze niemal trzydziestoletnie doświadczenie w branży jubilerskiej nauczyło nas, że zdarzają się i takie przypadki. Powodem jest przeważnie bardzo agresywny pot, zażywane lekarstwa i zła dieta osoby, która tą złotą biżuterię nosi.

 

Dlaczego złoto ciemnieje na ciele?

Złota biżuteria ciemnieje niezależnie od tego czy nosisz ją na ciele czy trzymasz ją w szkatułce, jednak nosząc biżuterię na ciele, ten proces może być szybszy. Jak już wiesz, ciemnienie biżuterii to proces, który zachodzi poprzez kontakt biżuterii ze szkodliwymi związkami w powietrzu. 

Jednak nasz organizm również reaguje na niekorzystne warunki jakie nas otaczają. Na co dzień przebywamy w zanieczyszczonym środowisku, jemy przetworzoną żywność, zażywamy coraz większą ilość leków. Nasz organizm chcąc się oczyścić wydala szkodliwe związki razem z potem. Pot zawiera przez to substancje, które źle wpływają na biżuterię, którą nosimy. Kontakt biżuterii z agresywnym potem przyśpiesza proces ciemnienia biżuterii.

Czernienie złotej biżuterii – jak ograniczyć ten proces?

Niezależnie od tego czy nosimy biżuterię na ciele czy trzymamy ją w szkatułce – ona tak czy inaczej po czasie może ściemnieć. Najlepszym rozwiązaniem na ograniczenie procesu ciemnienia złotej biżuterii jest maksymalne ograniczenie jej dostępu z powietrzem. 

W naszym sklepie z biżuterią online KINGY.PL każdy z naszych klientów wraz z nową biżuterią otrzymuje wielorazowy woreczek strunowy. To rewelacyjny sposób na przechowywanie biżuterii. Szczelne zamknięcie woreczka strunowego znacznie ogranicza kontakt biżuterii z powietrzem przez co ciemnienie biżuterii zachodzi wolniej. Woreczki strunowe mają też inne atuty: powodują, że biżuteria się nie rysuje a fakt, że są przeźroczyste sprawia, że bardzo łatwo możemy odszukać upragnioną biżuterię w naszej szkatułce pełnej innych błyskotek. 

Przechowywanie złotej biżuterii w szczelnych woreczkach strunowych ograniczy proces ciemnienia biżuterii, ale nie zatrzyma go w 100%. Zobacz co zrobić, gdy Twoja złota biżuteria już ściemniała.

 

Odwiedź sklep KINGY.PL

 

Co zrobić gdy złoto ciemnieje?

Jeśli już posiadasz biżuterię wykonaną z niższej próby złota i ta biżuteria Ci sczerniała to nie martw się. Na szczęście czernienie złota nie jest trwałe. Już piszemy co zrobić gdy złoto ciemnieje. Wystarczy odczyścić biżuterię domowymi sposobami bądź specjalnym środkiem do czyszczenia biżuterii. Dzięki takiemu odczyszczeniu biżuteria znów wygląda jak nowa.

 

Płyn do czyszczenia biżuterii

W naszym sklepie z biżuterią online KINGY.PL możecie kupić profesjonalny płyn do czyszczenia biżuterii złotej i srebrnej. W warsztacie jubilerskim sami używamy dokładnie tego samego płynu do czyszczenia biżuterii. To płyn, do którego na ok. 10 minut wrzucamy sczerniałą złotą biżuterię. Po tym czasie wyjmujemy szczypcami odczyszczoną złotą biżuterię, dokładnie płuczemy biżuterię pod bieżącą wodą i po kłopocie! Złota biżuteria jest znów czysta i pozbawiona czarnego nalotu. 

Sczerniały złoty naszyjnik

Zdjęcia zostały wykonane w studiu przy tym samym świetle. Po lewej stronie mamy odczynienia ze sczerniałą złota biżuteria, natomiast po prawej znajduje się złota biżuteria zanurzona i trzymana w płynie Argentum przez 15 min, następnie wypłukana pod bieżącą zimną wodą i  wytarta delikatnie bawełnianą ściereczką. Nadmienię, że zdjęcia nie zostały poddane żadnej obróbce graficznej ani w żaden sposób nie były poprawiane.

sczerniałe złoto vs wyczyszczone

sczerniałe złoto przed i po
Jeśli nie chcesz skorzystać z profesjonalnego płynu do czyszczenia biżuterii to równie dobrze możesz odczyścić swoją sczerniałą złotą biżuterię, korzystając ze środków, które z dużym prawdopodobieństwem masz nawet teraz w domu. O tym jak jak czyścić złotą biżuterię domowymi sposobami pisaliśmy już na naszym blogu w artykule Jak czyścić złotą biżuterię.

Zobacz jakie są jeszcze inne sposoby, które ograniczą ciemnienie biżuterii i sprawią, że biżuteria dłużej zachowa swój piękny kolor i świeży wygląd. Napisaliśmy o tym w artykule Jak dbać o biżuterię. Dzięki tym prostym zabiegom Twoja biżuteria będzie o wiele dłużej wyglądać jak nowa.

Mam nadzieję, że powyższa wiedza będzie Ci pomocna w przyszłości:)

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zachęcamy do kontaktu – służymy pomocą w każdej kwestii związanej z biżuterią.