Diament to najlepszy przyjaciel kobiety – tak śpiewała Marilyn Monroe. Dlaczego nawet dziś wszystkie kobiety uwielbiają biżuterię z diamentami?

 

Oszlifowane diamenty, czyli brylanty

Oszlifowane diamenty, czyli brylanty

 

Co to jest diament?

Diament to najtwardszy minerał spotykany na ziemi. W skali Mohsa jego twardość wynosi 10. Jest postać węgla w najczystszej postaci. Swoją nazwę zawdzięcza Starożytnej Grecji – od słowa “adamas”, czyli niezwyciężony.

 

Co wspólnego ma diament z 4C? 

Diament to czterowartościowy węgiel o symbolu chemicznym C. Również cztery literki C określają jego wartość: Clarity – czystość, Colour – barwa, Cut – szlif i Carat – masa.

Clarity

Diamenty naturalnego pochodzenia często posiadają wrostki czyli inkluzje. Najdroższe są diamenty czyste oznaczane literami FL i IF – w dziesięciokrotnym powiększeniu nie posiadają inkluzji. Te z maleńkimi wrostkami oznaczamy WS1 i WS2, kolejne to VS1 i VS2, SI1 i SI2. Diamenty oznaczone P1 – P3 i I1 – I3 mają najniższą wartość rynkową.

Colour

Kolor oznacza stopniowanie czystości białej barwy oznaczane są literami od D do Z. Te zupełnie bezbarwne, występujące niezwykle rzadko oznaczone są literką D. Te najczęściej spotykane w pierścionkach są oznaczone I, J, K.  Diamenty fantazyjne, czyli o barwie innej niż biała nie mają oznaczonej skali barw.

Cut

Cut czyli szlif to sztuka, która pozwala wydobyć z kamienia jego wszystkie zalety. Najpopularniejszy szlif to szlif brylantowy składający się z minimum 57 fasetek. Szlif ten został opracowany na podstawie załamania światła. Spotykamy również szlif szmaragdowy, serce, markiza, owalny, gruszka, kwadratowy, okrągły

Carat

Carat czyli karat określa masę diamentów. Oznaczany jest skrótami ct i kr. 1 karat to 0,2 grama. Jego nazwa pochodzi od karobu czyli wysuszonego nasienia chleba świętojańskiego, które ma masę 0,2 grama i na  Bliskim Wschodzie służyło do ważenia kamieni szlachetnych.

 

 

Cullinan – Największy diament świata!

Największy znaleziony diament miał masę 3106 karatów. Znaleziono go w 1905 roku w Republice Południowej Afryki w kopalni pod Pretorią. Został nazwany Cullinan na cześć nazwiska dyrektora angielskiej spółki diamentowej. Diament został zakupiony przez rząd Transwalu, a następnie ofiarowany królowi Edwardowi VII z okazji jego 66 urodzin. Następnie Cullinan został podzielony na 105 elementów – 9 dużych diamentów i 96 małych. Największy z nich Cullinan I zwany Wielką Gwiazdą Afryki o masie 530,20 karatów umieszczono w zwieńczeniu berła królewskiego.

 

Diament Cullinan podzielony na mniejsze części

Diament Cullinan podzielony na mniejsze części. Źródło: Wikipedia

Diament Cullinan

Diament Cullinan. Źródło: Wikipedia

 

 

Diamenty w rodzinie

Pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy, to taki rodzaj biżuterii, który kobieta nosi przez całe życie. Dlatego musi on być trwały, a kamień musi być odporny na ścieranie i matowienie. Dlatego w dzisiejszych czasach najczęściej wybierane są pierścionki zaręczynowe z brylantem, który jest prawie niezniszczalny.

A po pierścionku przychodzi czas na ślub

czyli musimy kupić obrączki. Obecnie najmodniejsze obrączki mają w wersji damskiej diament, lub kilka diamentów. Następne etapy to kolczyki z diamentami jako prezent dla żony za urodzenie dziecka, zawieszka lub bransoletka z okazji rocznicy ślubu i tak zgromadzimy piękną biżuterię, którą przekazujemy kolejnemu pokoleniu

 

Czarne diamenty

Czarne diamenty zwane Karbonado występują tylko w Republice Południowej Afryki i Brazylii. Według teorii części naukowców czarne diamenty powstały w wyniku wybuchu supernowej i mają pozaziemskie pochodzenie. Twierdzą oni, że powstały z węglowego pyłu kosmicznego, a następnie spadły na ziemię jako meteoryty. Najsłynniejszym czarnym diamentem jest “Czarny Orłow” zwany również “Okiem Brahmy”. Kamień ten został podzielony na trzy mniejsze, z których jeden został oprawiony białymi diamentami przez firmę Cartier. Po oprawieniu legendarnego “Orłowa” firma Cartier zapoczątkowała modę na biżuterię z czarnymi diamentami

karbonado czarny diament

karbonado – czarny diament. Źródło: pollabo . blogspot . com

 

Czy każdy diament to brylant?

Diament to kamień występujący w naturze cechujący się matową powierzchnią o niewielkim połysku i nieregularnym kształtem. By uzyskać piękny blask należy poddać diament szlifowaniu, a po oszlifowaniu diament staje się brylantem. Czyli każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament zostanie brylantem, bo tylko 20% wydobytych diamentów trafia do wyrobu biżuterii.

 

Brylant

Brylant