Diament to najlepszy przyjaciel kobiety – tak śpiewała Marilyn Monroe. Dlaczego nawet dziś wszystkie kobiety uwielbiają biżuterię z diamentami?

 

Oszlifowane diamenty, czyli brylanty

Oszlifowane diamenty, czyli brylanty

 

Co to jest diament?

Diament to najtwardszy minerał spotykany na ziemi. W skali Mohsa jego twardość wynosi 10. Ma postać węgla w najczystszej postaci. Swoją nazwę zawdzięcza Starożytnej Grecji – od słowa “adamas”, czyli niezwyciężony.

 

Co wspólnego ma diament z 4C? 

Diament to czterowartościowy węgiel o symbolu chemicznym C. Również cztery literki C określają jego wartość: Clarity – czystość, Colour – barwa, Cut – szlif i Carat – masa.

Clarity

Diamenty naturalnego pochodzenia często posiadają wrostki czyli inkluzje. Najdroższe są diamenty czyste oznaczane literami FL i IF – w dziesięciokrotnym powiększeniu nie posiadają inkluzji. Te z maleńkimi wrostkami oznaczamy WS1 i WS2, kolejne to VS1 i VS2, SI1 i SI2. Diamenty oznaczone P1 – P3 i I1 – I3 mają najniższą wartość rynkową.

Colour

Kolor oznacza stopniowanie czystości białej barwy oznaczane są literami od D do Z. Te zupełnie bezbarwne, występujące niezwykle rzadko oznaczone są literką D. Te najczęściej spotykane w pierścionkach są oznaczone I, J, K.  Diamenty fantazyjne, czyli o barwie innej niż biała nie mają oznaczonej skali barw.

Cut

Cut czyli szlif to sztuka, która pozwala wydobyć z kamienia jego wszystkie zalety. Najpopularniejszy szlif to szlif brylantowy składający się z minimum 57 fasetek. Szlif ten został opracowany na podstawie załamania światła. Spotykamy również szlif szmaragdowy, serce, markiza, owalny, gruszka, kwadratowy, okrągły.

Carat

Carat czyli karat – określa masę diamentów. Oznaczany jest skrótami ct i kr. 1 karat to 0,2 grama. Jego nazwa pochodzi od karobu czyli wysuszonego nasienia chleba świętojańskiego, które ma masę 0,2 grama i na  Bliskim Wschodzie służyło do ważenia kamieni szlachetnych.

 

 

Cullinan – Największy diament świata!

Największy znaleziony diament miał masę 3106 karatów. Znaleziono go w 1905 roku w Republice Południowej Afryki w kopalni pod Pretorią. Został nazwany Cullinan na cześć nazwiska dyrektora angielskiej spółki diamentowej. Diament został zakupiony przez rząd Transwalu, a następnie ofiarowany królowi Edwardowi VII z okazji jego 66 urodzin. Następnie Cullinan został podzielony na 105 elementów – 9 dużych diamentów i 96 małych. Największy z nich Cullinan I zwany Wielką Gwiazdą Afryki o masie 530,20 karatów umieszczono w zwieńczeniu berła królewskiego.

 

Diament Cullinan podzielony na mniejsze części

Diament Cullinan podzielony na mniejsze części. Źródło: Wikipedia

Diament Cullinan

Diament Cullinan. Źródło: Wikipedia

 

 

Diamenty w rodzinie

Pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy, to taki rodzaj biżuterii, który kobieta nosi przez całe życie. Dlatego musi on być trwały, a kamień musi być odporny na ścieranie i matowienie. Dlatego w dzisiejszych czasach najczęściej wybierane są pierścionki zaręczynowe z brylantem, który jest prawie niezniszczalny.

A po pierścionku zaręczynowym przychodzi czas na ślub…

…czyli musimy kupić obrączki. Obecnie najmodniejsze obrączki mają w wersji damskiej diament lub kilka diamentów. Następne etapy to kolczyki z diamentami jako prezent dla żony za urodzenie dziecka, zawieszka lub bransoletka z okazji rocznicy ślubu i tak zgromadzimy piękną biżuterię, którą przekazujemy kolejnemu pokoleniu. Jak widać diamenty towarzyszą nam przez całe życie.

 

Czarne diamenty

Czarne diamenty zwane Karbonado występują tylko w Republice Południowej Afryki i Brazylii. Według teorii części naukowców czarne diamenty powstały w wyniku wybuchu supernowej i mają pozaziemskie pochodzenie. Twierdzą oni, że powstały z węglowego pyłu kosmicznego, a następnie spadły na ziemię jako meteoryty. Najsłynniejszym czarnym diamentem jest “Czarny Orłow” zwany również “Okiem Brahmy”. Kamień ten został podzielony na trzy mniejsze, z których jeden został oprawiony białymi diamentami przez firmę Cartier. Po oprawieniu legendarnego “Orłowa” firma Cartier zapoczątkowała modę na biżuterię z czarnymi diamentami.

karbonado czarny diament

Karbonado – czarny diament. Źródło: pollabo . blogspot . com

 

Czy każdy diament to brylant?

Diament to kamień występujący w naturze cechujący się matową powierzchnią o niewielkim połysku i nieregularnym kształtem. By uzyskać piękny blask należy poddać diament szlifowaniu, a po oszlifowaniu diament staje się brylantem. Czyli każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament zostanie brylantem, bo tylko 20% wydobytych diamentów trafia do wyrobu biżuterii.

 

Brylant

Brylant