1.

Kupując złoty pierścionek złoto stanowi najczęściej niecałe 60% jego masy. To nie oszustwo. Czyste złoto jest bardzo miękkie i aby było twardsze domieszkowane jest innymi metalami. Inaczej byłoby zbyt plastyczne i bardzo łatwo się rysowało.

2.

Papież podpisuje niektóre z dokumentów pierścieniem. To tzw. pierścień Rybaka. Jest to złoty sygnet z wizerunkiem rybaka (święty Piotr był ry­ba­kie­m), który do roku 1842 używany był do sy­gno­wa­nia pieczęci na oficjalnych do­ku­men­tach. Dziś używany jest w korespondencji nie­ofi­cjal­nej.

3.

Potrzeba od 3 do 5 lat by wyhodować perłę. Taki jest jej czas narastania w specjalnie przygotowanych ku temu warunkach.

4.

W 1905 roku w RPA, znaleziony został jak dotąd największy diament na świecie. Jeszcze nie oszlifowany diament został podarowany angielskiemu królowi – władcy kolonii – Edwardowi VII z okazji 66 urodzin. Podczas transportu do Londynu był strzeżony przez uzbrojonych strażników, towarzyszyła mu również grupa dziennikarzy. Jak się później okazało – była to atrapa. Prawdziwy wysłano pocztą…

5.

W starożytnej Grecji i Rzymie rozpowszechniony był zwyczaj kolczykowania genitaliów niewolników. Gdy syn niewolnika wchodził w wiek dojrzewania, zakładano mu olbrzymi kolczyk z brązu, żeby nie przychodziła mu do głowy myśl o rozkoszach cielesnych. Sądząc po posągach rzymskich niewolników, które zachowały się m.in. w Luwrze, zabiegowi temu poddawano zarówno mężczyzn jak i kobiety. Tak zakolczykowani niewolnicy byli mile widziani, ponieważ nie zużywali swoich siły na seks, nie stanowili zagrożenia dla ich żon i córek, a przy tym byli silni i mniej podatni na choroby.

6.

Genewski jubiler Ludwik Muller opatentował z końcem lat 80. XX wieku niebieskie złoto. Efekt ten jest wynikiem specyficznego połączenia złota, żelaza i niklu. Stosowane w jubilerstwie ze względu na swój niespotykany niebieski kolor niebieskie złoto jest najrzadszym stosowanym stopem złota.

7.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy biżuteria jest prawdziwa jest test magnesu. Umieść nad badanym przedmiotem magnes. Złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych, więc jeśli twoja biżuteria zostanie przez magnes przyciągnięta, oznacza to, że jest fałszywa. To nie jest idealna metoda bo zdarzają się materiały o niemagnetycznych właściwościach ale jest ich w biżuterii stosunkowo mało.

 

Jeśli spodobał Ci się ten post nie zapomnij nas zaobserwować na social media oraz zaglądać częściej na naszego bloga 🙂
Będzie nam również miło jak napiszesz coś o sobie albo swoje refleksje w komentarzu pod postem. Do zobaczenia przy okazji następnego artykułu!