Wodoszczelność zegarka oraz chronograf

Całkiem niedawno przygotowałam dla Was artykuł o męskich zegarkach (BLOG.KINGY.PL – Męskie zegarki). Filmik, zdjęcia, krótki opis każdego modelu – tekst wywołał spore zainteresowanie i to głównie wśród facetów. Bardzo mnie to ucieszyło, więc postanowiłam poszerzyć temat i podzielić się z Wami jak sprawdzić wodoszczelność zegarka i chronograf. W tym celu wykonałam kilka kroków.

Krok nr 1:

Zrobiłam krótkie rozeznanie wśród znajomych facetów. Zapytałam, co wiedzą na temat poszczególnych funkcji swoich „sikorów”. Badanie nie było czasochłonne, bo w większości przypadków znajomość tematu ograniczyła się wyłącznie do wyglądu zegarka. Zaświeciła mi się lampka. Gdyby tak, każdy czytający blog KINGY facet zainteresowany zegarkami znał się na nich i nie poprzestawał tylko na samym wyglądzie. Bo przecież liczy się wnętrze, prawda? 😉

Krok nr 2:

Przejrzałam Internet pod kątem informacji na temat zegarków i wyczułam problem. Nie wiem czy do mnie te informacje nie trafiają, czy faktycznie wszystkie dostępne w sieci artykuły napisane są jak wpis do wikipedii? Same słownikowe wyjaśniania pojęć mnie nie satysfakcjonują. Skoro ja mam trudności ze znalezieniem przydatnych informacji na temat zegarków, to co dopiero początkujący w temacie facet?

Krok nr 3:

Sprawy wzięłam w swoje ręce. Skoro mam potrzebną wiedzę, to chcę się nią z Wami podzielić. Stworzyłam spis funkcji, wstępne infografiki, plany filmów i treść. Okazało się, że to całkiem dużo materiału, dlatego zdecydowałam się go podzielić. Przygotowałam kilka artykułów, które będę teraz od czasu do czasu wrzucać na blog KINGY. Materiał jest napisany w niezwykle przystępny sposób, a dotyczy tego, co każdy facet, który chce mieć zegarek, powinien wiedzieć. Jeśli już go ma, to niech czym prędzej nadrabia zaległości!

Pierwsza porcja wiedzy już dziś 🙂

WODOSZCZELNOŚĆ ZEGARKA

Ja osobiście noszę zegarek prawie cały czas. Wielokrotnie przypominam sobie o nim, jak jest już zamoczony pod prysznicem, bądź kąpie się w mydlinach płynu do mycia naczyń. Pytanie czy to źle dla mojego zegarka? Czy mój zegarek nie jest przypadkiem wodoodporny? A tak w ogóle, to gdzie mogę to sprawdzić, bez porywania się na samodzielne eksperymenty przy użyciu wody?

Gdzie szukać?

Otóż, wystarczy, że zerkniesz na dekiel (tył) zegarka. Tam najczęściej wygrawerowana jest informacja o wodoszczelności. Jeśli jej tam nie ma to :

  • albo sprawdź czy nie ma tej informacji na przedniej tarczy,
  • albo trzymaj swój zegarek z daleka od wody- niestety on nie lubi wody.

 

 

Czego szukać?

Oznaczenie wodoszczelności zegarka określane jest najczęściej w barach, atmosferach lub metrach. Jest to dość mylne pojęcie i wiele osób się na nie nacięło. Otóż wskazana jednostka np. 30m wcale nie wskazuje głębokości nurkowania. Nie próbuj pływać w takim zegarku, bo dla niego może to być już ostatnia kąpiel.

Żeby nie mieć żadnych wątpliwości co do oznaczeń wodoszczelności zegarków, przygotowałam poniższą tabelę. W jednym miejscu znajdziesz przeliczenie poszczególnych jednostek i zalecenia użytkowania zegarków przy konkretnej wodoszczelności.

 

Należy jednak pamiętać, że gwarancja wodoszczelności nie dotyczy zegarków, które były kiedykolwiek otwierane przez niedoświadczonych użytkowników i pojawiło się prawdopodobieństwo nieszczelnego domknięcia. Pamiętaj o tym chcąc zajrzeć kiedyś pod swój dekiel. 😉

CHRONOGRAF

Chronograf to w zasadzie nic innego jak stoper. Uproszczony, ale mając go w zegarku można śmiało stwierdzić, że jest zawsze pod ręką ;). Chronografy są często stosowane w modelach sportowych. Jeśli posiadasz zegarek z chronografem, to nie musisz już używać stopera w swojej komórce. Wydaje mi się, że facet mierzący czas chronografem robi lepsze wrażenie, niż ten używający prostego stopera w smartfonie.

A teraz podstawowe pytanie.

Jak wygląda chronograf?

Najprostszy chronograf posiada trzy elementy :

  • Jedną, niezależną wskazówkę umożliwiającą odmierzanie upływu czasu od momentu uruchomienia chronografu. To zazwyczaj cienka, długa wskazówka pozostająca bez ruchu do momentu jej uruchomienia
  • Przycisk START/ PAUZA
  • Przycisk STOP

Wiemy już jak wygląda chronograf, więc teraz przejdźmy do jego obsługi.

To bardzo proste:

  1. (START) uruchamiamy chronograf górnym przyciskiem znajdującym się na boku koperty zegarka
  2. (PAUZA) kiedy ponownie wciśniemy górny przycisk, chronograf zatrzyma się do momentu jego ponownego uruchomienia
  3. (STOP) naciskając dolny przycisk zerujemy pomiar chronografu

Cała czynność umożliwia nam odczytanie pomiaru czasu z dokładnością co do sekundy.

Umiesz już używać chronograf. A czy twój zegarek ma chronograf?

W kolejnym artykule dotyczącym obsługi zegarków poruszę między innymi kwestię tachometru. Muszę przyznać, że mnie osobiście ten temat pochłonął. Tego jednego sprytnego urządzenia można użyć w tak wielu sytuacjach! A potrzebny jest tylko zegarek z tachometrem:)

Jeżeli zastanawiają Was kwestie związane z zegarkami np.: z ich budową bądź działaniem, piszcie pytania w komentarzach, a my postaramy się na nie odpowiedzieć 🙂

Miłego dnia! 🙂