W całej historii komunikacja, a zatem i symbolika, była integralną częścią interakcji międzyludzkich. Symbole odgrywają ważną rolę w rytuałach ludzkiej ekspresji i każdego dnia używamy ich tysiące. Dzięki symbolice zwykłe przedmioty zyskują nowe znaczenie, co sprawia, iż można je wykorzystać do natychmiastowego przekazywania informacji i pomysłów. Kultury, kraje, religie, kluby i rytuały opierają się na symbolach, niektóre nasycone mocą talizmanu, mają rzekomą moc zjednoczyć, chronić i połączyć tych, którzy wierzą lub należą do ich grupy. Badanie symboli znalezionych w biżuterii pokazuje ich różnorodność wizualną, a także niezliczoną liczbę interpretacji. Elementem, który interesuje nas jako jubilerów najbardziej jest symbolika w biżuterii.

Biżuteria: podstawowe symbole

Nie trzeba szukać daleko! Spójrz na swoje złote bransoletki, czy też naszyjniki srebrne, a na pewno znajdziesz ciekawą zawieszkę czy kształt, która może mieć historyczne tło związane z konkretnym symbolem. Wiele z nich pojawia się często w biżuterii, a ich historia nierzadko sięga epoki wiktoriańskiej. Ludzie w tym okresie pasjonowali się symboliką i ogrodnictwem, co spowodowało włączenie wielu elementów roślinnych do projektów biżuterii.

Co ciekawe, wiele symboli dominujących w epoce wiktoriańskiej nadal ma znaczenie w dzisiejszych biżuterii. Czytaj dalej i poznaj znaczenie tych symboli, które być może odnalazłaś w swojej kolekcji.

 

  • Kotwice: załóż złote kolczyki w tym kształcie, jeśli szukasz nadziei, której są symbolem.
  • Krzyże: często pojawiają się na wszystkich rodzajach biżuterii jako znak wiary chrześcijańskiej. Ludzie noszą krzyże, aby głosić swoją wiarę i przypominać sobie o swoich przekonaniach. Piękny przykład takiej biżuterii to ten długi srebrny łańcuszek z krzyżykami
  • Strzały: uważa się, że strzała reprezentuje miłość. Strzały służą również jako przypomnienie o sile i odwadze, które mają pomóc, aby mieć siłę iść naprzód. Czasami stanowią ochronę.
  • Gołębie: niektóre panie posiadają srebrne bransoletki damskie z zawieszką w tym kształcie. Gołąb na biżuterii może przekazywać religijne przesłanie, reprezentujące Ducha Świętego. Dla niektórych gołąb reprezentuje pokój, miłość lub wierność.

 

Oczywiście wyżej wymienione to jedynie przykłady biżuterii i jej symboliki z całej plejady form, jakie można znaleźć w jej współczesnych i starszych odsłonach. Zachęcamy do tego, by zagłębić się w ten temat i zaimponować innym swoją wiedzą – nawet jeśli chodzi o wyjaśnienie tego, co mogą oznaczać złote celebrytki zawieszone na szyi.

Co symbolizuje Twoja biżuteria?

Zaintrygowana? Zapoznaj się z własną kolekcją biżuterii. Czy masz tam naszyjniki srebrne z ciekawymi zawieszkami? Czy rozpoznajesz niektóre typowe projekty lub symbole z różnych kultur? Być może znajdziesz nowe znaczenie w elementach swojej biżuterii. Warto wiedzieć przecież, że zwinięte węże w wiktoriańskiej biżuterii reprezentowały wieczność, a skarabeusz to starożytny egipski symbol reprezentujący odnowę i regenerację. Jak z tego skorzystać? Jeśli czujesz, że ostatnio sił Ci brak, może warto sprawić sobie prezent w postaci wisiorka ze skarabeuszem. Natomiast jeśli szukasz prezentu dla swojej bratniej duszy i chcesz podkreślić wieczny charakter waszej relacji, srebrny naszyjnik z wężem wysadzanym cyrkoniami może być dobrym pomysłem. Zainspiruj się tym, by zaimponować w towarzystwie i samej czuć się lepiej, z tym co na sobie nosisz.