Rubin to cenny kamień szlachetny o barwie od różowej do mocno czerwonej. Jest to odmiana korundu – rzadkiego minerału z gromady tlenków. Jego twardość w skali Mohsa wynosi 9. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ruber oznaczającego czerwony. Najbardziej cenione są rubiny w głębokim kolorze czerwonym o niebieskim odcieniu – jest to tak zwany kolor gołębiej krwi. Również rubiny gwiaździste czyli rubiny posiadające igiełkowe wrostki rutylu przypominające sześcioramienną gwiazdę, są bardzo cenne.

Kto powinien nosić rubin?

Rubin nazywany kamieniem obfitości i dynamizmu przeznaczony jest dla osób, które potrzebują energii i optymizmu, odbudowania wiary w siebie. Astrologowie uważają, że rubin zapewnia trwałość uczuć i wierność oraz przyciąga miłość, dlatego zwany jest także kamieniem miłości. Według horoskopów rubin jest kamieniem dla astrologicznych baranów – sprzyja ich rozwojowi duchowemu oraz dla ludzi ze znaku lwa i koziorożca – im pomaga otworzyć się na miłość. Znane są również rubinowe gody, czyli czterdziesta rocznica ślubu. Pamiętajcie o tym celebrując tą wyjątkową datę. Rubin jest także kamieniem monarchów, zdobił i nadal zdobi insygnia królewskie na całym świecie.

Prozdrowotne właściwości rubinu

Rubin ze swoją energią znakomicie wpływa na organizm w takich chorobach jak anemia czy złe krążenie krwi, wzmacnia serce, poprawia również poziom cukru. Mówi się również, że woda rubinowa ma właściwości lecznicze przy bólach brzucha. Podobno położenie rubinów na powiekach powoduje poprawę ostrości wzroku.

Występowanie rubinów

Największe na świecie kopalnie rubinów znajdują się w Myanmarze (dawna Birma), Tajlandii, Indiach, Kambodży, Australii, USA, Wietnamie, Kenii, Pakistanie i Afganistanie. W Polsce w dawnych latach znajdowano rubiny w okolicach Złotoryi i Karpacza na Dolnym Śląsku.

Znane rubiny

Jednym z największych i najsłynniejszych rubinów na świecie jest Rubin Rosser Reeves Star znaleziony na Sri Lance. Jest to rubin gwiaździsty, czyli z wrostkami rutylu, które powodują efekt kociego oka. Waga tego rubinu wynosi 138,72 karata. Obecnie znajduje się  w Instytucie Smithsona w Waszyngtonie. Największy wydobyty rubin w historii świata to The Liberty Bell. Został on oszlifowany jako replika Dzwonu Niepodległości. Zdobi go 51 brylantów oznaczających ilość stanów w USA. Niestety w 2011 roku został zrabowany i do tej pory go nie odnaleziono. Jego wartość wynosi ponad 2 miliony dolarów. Kolejnym znanym rubinem jest Carmen Lucia ważący 23,10 karata. Kolejny słynny rubin zwany Rubinem Richarda Burtona o masie 8,24 karata był prezentem dla Elizabeth Taylor.  W 2011 roku został wystawiony na aukcji i sprzedany za 4,2 miliona dolarów.

Rubin: ciekawostki

W XVII wieku w Indiach został zbudowany Pawi Tron na polecenie indyjskiego władcy Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Do jego ozdobienia użyto 108 rubinów i wiele innych cennych kamieni szlachetnych. W 1739 roku tron została zabrany przez Nadira Szaha jako trofeum wojenne i do tej pory go nie odnaleziono. Zbudowano wprawdzie jego kopię, ale i ona zaginęła w czasie buntu indyjskiego w 1857 roku.

Jak pielęgnować biżuterię z rubinem?

Rubiny jako wyjątkowo cenne kamienie szlachetne zdobią piękną biżuterię o którą należy szczególnie dbać. Najlepiej przemyć ją zimną wodą, a potem wystawić na działanie promieni słonecznych. Niezwykle ważne jest również ich przechowywanie. Nieużywaną biżuterię należy chronić przed wilgocią, światłem i powietrzem. Dlatego najlepiej przechowywać ją w strunowych woreczkach, każdy pojedynczo, w zamkniętej szkatułce lub kuferku.