OBOWIĄZKI PROBIERCZE W POLSCE – KTO I CO POWINIEN WIEDZIEĆ?

Nasz sklep otrzymał niedawno pismo z informacją o zbliżającej się kontroli z Urzędu Probierczego. Jako, że każdy sklep jubilerski i każdy wytwórca, który sprzedaje wyroby jubilerskie z metali szlachetnych w Polsce podlega polskiemu prawu probierczemu, więc musi stosować się do odpowiednich przepisów i znać obowiązki probiercze w Polsce. W takiej sytuacji każdemu jubilerowi od razu nasuwa się wiele pytań. Jakie cechy i znaki probiercze obowiązują w Polsce? Jakie cechy probiercze musi mieć sprzedawana biżuteria? Od jakiej wagi istnieje obowiązek cechowania? Na jakiej biżuterii musi być przybity imiennik? Czy złota biżuteria podlega innym obowiązkom probierczym niż biżuteria srebrna?

W Internecie nie ma w przystępny sposób przedstawionych informacji jakie oznaczenia, badania i cechowanie musi posiadać biżuteria trafiająca do sprzedaży, dlatego przygotowałam proste zestawienie mieszczące się w jednej tabeli. Chcąc potwierdzić zawarte tu informacje skontaktowałam się z jednym z Okręgowych Urzędów Probierczych w Polsce, dlatego mam pewność, że dane są poprawne. Dzień ich aktualizacji przypada na 05.04.2017r.

 

jakie znaki powinno zawierać oznaczenie biżuterii

 

Trzeba zwrócić uwagę, że:

Srebro PONIŻEJ 5g / Złoto PONIŻEJ 1g.

Nie musi mieć oznaczenia liczbowego 925 / 585

Kolczyki:

Analiza wagi kolczyków uwzględnia kolczyk jako sztukę a nie parę.

Na metce ze srebrem PONIŻEJ 5g. i złocie PONIŻEJ 1g. musi być napisane:

„AG poniżej 5g”* a nie „AG do 5g” ponieważ określenie „do” uwzględnia też samą wagę 5,00 g, która podchodzi już pod obowiązek cechowania. Innym wyjściem z sytuacji jest pisanie na każdej metce konkretną wagę wyrobu (+ rodzaj metalu).

*Odnośnie oznaczenia „AG poniżej 5g”: na metce musi być określone jaki to metal, nie musi być AG, może być napisane „Srebro poniżej 5 g.”.

Czym w ogóle jest cecha probiercza?

Cecha probiercza to wybity na wyrobie znak urzędowy informujący nas jaką próbę posiada nasza biżuteria. A co to jest próba? Próba w złocie określa zawartość metalu szlachetnego (czystego złota / czystego srebra) w wyrobie.

Poniżej znajdziecie tabelę z obowiązującymi od 4 lipca 2012r. cechami i znakami probierczymi w Polsce.

Jak rozczytać taką cechę probierczą?

Cyfra po prawej stronie określa zawartość czystego kruszcu w stopie.

Litera po lewej stronie znaku probierczego określa w którym urzędzie przybito próbę.

H – Chorzów

V – Wrocław

A – Białystok

B – Bydgoszcz

W – Warszawa

P – Poznań

K – Kraków

G – Gdańsk

Ł – Łódź

Z – Częstochowa

Teraz wiedząc już jak wyglądają poszczególne cechy probiercze i znaki probiercze, sami możecie sprawdzić jakie widnieją na waszej biżuterii. Tu są bardzo duże. Natomiast te wybite na biżuterii muszą się na niej zmieścić, dlatego są bardzo małe, a nierzadko widać je wyłącznie pod lupą.

 

Jakie cechy i znaki probiercze obowiązują w Polsce:

 

polskie cechy i znaki probiercze na biżutrii

 

Odczytaliście, że wasza złota biżuteria ma próbę 585. Co to oznacza?

Oznacza to, że na 1000 gram wyrobu, 585 gram to czyste złoto. W takiej próbie złoto stanowi 58,5% wyrobu, a wszystkie dodatkowe domieszki metali dodawane do wyrobu to 41,5%. Te dodatkowe składniki (tzw. ligura – mieszkanka np. srebra, miedzi, palladu) są bardzo ważne. Odpowiadają bowiem m.in. za kolor czy twardość biżuterii. Złoto jest bardzo miękkim materiałem (twardość 2,5 w skali Mohsa), więc nie ma możliwości, żeby cały wyrób był zrobiony włącznie z czystego złota (tzw. tysiączki). Taka biżuteria byłaby tak miękka, że z łatwością można by ją było odkształcić i zarysować w trakcie noszenia. Jeśli chodzi o kolor złota to jest podobnie. Złota biżuteria dostępna w sklepach ma różne odcienie np. żółtego złota. Inny odcień złotej biżuterii nie jest spowodowany inną odmianą złota tylko inną ligurą. Np. białe złoto uzyskuje się dzięki dodaniu do ligury palladu.