Malachit to wyjątkowo piękny i często używany w biżuterii kamień – uwodniony węglan miedzi. Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa “malache” czyli malwa, a właściwie od jej pięknych zielonych liści, lub od słowa “malakos” czyli miękki. I rzeczywiście jest miękkim minerałem – w skali twardości Mohsa ma wartość 4, dzięki czemu daje się łatwo ciąć i polerować, ukazując niezwykłe odcienie koloru zielonego, tworzącego wyjątkowe i niepowtarzalne wzory liniowe, a niekiedy pierścienie. Dlatego biżuteria z malachitem, najczęściej oprawionym w srebro, jest wyjątkowo efektowna i oryginalna.

 

Malachit w jubilerstwie

Piękne malachity w postaci wisiorków, kolczyków czy bransoletek oprawionych w srebro, zachwycają wszystkie dziewczyny kochające kolor zielony. Ten wyjątkowy kamień, tworzący unikatowe wzory w niejednorodnych odcieniach zieleni, w oprawie ze srebra, spowoduje, że każda dziewczyna, zakładając taką biżuterię, będzie wyglądać wyjątkowo i bardzo kobieco. Zachwyci również te dziewczyny, które kochają minerały, a ich piękne zielone barwy wpłyną na złagodzenie stresu i poprawę samopoczucia.

 

Zdrowotne właściwości malachitu

Malachit jest ceniony nie tylko jako kamień jubilerski, ale również jako kamień o właściwościach zdrowotnych. Dzięki obecności miedzi przypisuje mu się właściwości bakteriobójcze, dlatego w dawnych czasach robiono z niego puchary, z których chętnie pito wodę, by poprawić trawienie i wzmocnić siły. Pomaga uzyskać spokój i równowagę, poprawia również koncentrację. Mówi się również o tym, że uśmierza bóle porodowe, a w czasie ciąży zapobiega komplikacjom. Pomaga przy bólach reumatycznych, poprawia układ krążenia i wzmacnia siły witalne. A na pewno zielone barwy tego cudownego kamienia przynoszą uspokojenie i mają działanie optymistyczne.

 

Malachit i jego magiczne właściwości

Malachit jest kamieniem o działaniu magicznym. Jeśli noszony przez nas malachit pęknie, to znaczy, że ostrzegł nas przed niebezpieczeństwem. Sprowadza nam dobry, spokojny sen i dużą dozę optymizmu. Otwiera również serca na miłość. Malachit jest kamieniem transformacji – pomaga nam w dobrych przemianach. Jest to wyjątkowo optymistyczny kamień, a Ci którzy uwierzą w jego moc, potrafią odmienić pozytywnie swoje życie.

 

srebrny naszyjnik ręcznie robiony z kamieniem malachit

 

Dla kogo ozdoby z malachitu?

Malachit nazywany jest kamieniem biznesu i sprzedawców. Umieszczony w miejscu przechowywania pieniędzy ma podobno cudowną moc ich przyciągania. Swoją energią pomaga również realizować wszystkie przedsięwzięcia biznesowe.

Malachit to idealny talizman dla osób urodzonych pod znakiem Bliźniąt, Skorpiona i Koziorożca. Szukając upominku dla osób z tych znaków zodiaku malachit będzie wyborem idealnym i zawsze w stu procentach trafionym.

Biżuteria z malachitem jest również polecana dla osób starszych, gdyż malachitowi przypisuje się możliwość wspomagania leczenia choroby Parkinsona i Alzheimeira.

 

Złoża malachitu

Największe złoża malachitu były w Rosji na Uralu. Niestety te złoża zostały już wyeksploatowane. Obecnie wydobywa się go w Kongo, Zairze, Australii, USA, Chile i RPA. Niewielkie złoża znajdują się również w Polsce na Kielecczyźnie w okolicach Góry Miedzianej. W Rosji w Sankt Petersburgu w Muzeum Ermitaż znajduje się Sala Malachitowa, gdzie ściany i kolumny są wyłożone cienkimi płytami z malachitu. W Polsce wykonano komnaty dla króla Stanisława Augusta z malachitu wydobytego w okolicach Chęcin.

 

A jakie ciekawostki łączą się z malachitem?

Malachit jest nazywany kamieniem stewardes i pilotów, a także podróżujących, powoduje bowiem zmniejszenie lęku przed lataniem. Na Uralu używano go do usypiania dzieci, a w starożytnym Egipcie malowano nim powieki, by uchronić się od chorób oczu. W austriackim Tyrolu zdobi się nim górskie domy. Podobno ma również działanie łagodzące zaburzenia błędnika.

 

Jak dbać o malachit?

Malachit jak każdy minerał wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Myjemy go pod bieżącą zimną wodą, gdyż nie lubi on wysokiej temperatury i jest wrażliwy na kwasy i amoniak, które mogą go uszkodzić. Nie powinien mieć również kontaktu z mydłem. Biżuterię z malachitem nosimy jak najbliżej skóry, aby mógł nam przekazać swoje dobroczynne działanie.