Królewskie klejnoty z rodziny Bourbon-Parma, w tym biżuteria Marii Antoniny…

Przed miłośnikami biżuterii wielki dzień! 14 listopada 2018 w domu aukcyjnym Sotheby’s w Genewie trafi do sprzedaży jeden z najważniejszych zbiorów biżuterii królewskiej, jaki kiedykolwiek trafił na licytację. Licytacja zatytułowana „Królewskie klejnoty z rodziny Bourbon-Parma” zaoferuje namiastkę blasku i bogactwa jednej z najważniejszych dynastii królewskich w Europie. Na aukcji wystawiona zostanie biżuteria Marii Antoniny…

 

 

Portret Marii Antoniny, malował Martin van Meytens

Maria Antonina w wieku 12 lat, portret namalowany przez Martina van Meytensa

 

Naszyjnik, który wywołał Rewolucję Francuską

Na licytację „Królewskie klejnoty z rodziny Bourbon-Parma” trafi biżuteria należąca niegdyś do Marii Antoniny. To królowa Francji z którą związana jest jedna z największych tajemnic w historii Europy. Znienawidzona przez lud Maria Antonina została wplątana w rzekome zamówienie nieprzyzwoicie kosztownego naszyjnika a następnie nie pokrycie kosztów za jego wytworzenie. Ta sytuacja urosła do rangi tzw. afery naszyjnikowej. Okazuje się, że afera naszyjnikowa  pośrednio wpłynęła na wybuch Rewolucji Francuskiej.

Królewska biżuteria – wielcy ludzie przemijają, zostaje ich biżuteria.

Zbiór biżuterii jaki zostanie zaprezentowany 12 listopada w domu aukcyjnym Sotheby’s to nie tylko biżuteria należąca do ​​królowej Marii Antoniny. Kolekcja zawierać będzie również królewskie klejnoty Burbonów – biżuterię córki cesarzowej Marii Teresy i żony Ludwika XVI ( najbardziej znanego Króla Francji). Jest nie nie lada wydarzenie, gdyż biżuterii tej nie widziano publicznie od ponad 200 lat! Rodzina Burbon-Parma, której biżuteria będzie wystawiona na aukcję, jest połączona krwią z najważniejszymi rodzinami panującymi niegdyś w Europie – od Burbonów po Habsburgów. Członkowie linii obejmują królów Francji i Hiszpanii, cesarzy Austrii i książąt Parmy.

 

Daniela Mascetti – wiceprzewodnicząca Sotheby’s Jewellery Europe i Senior International Specialist:

 

 

 

„Jest to jedna z najważniejszych kolekcji biżuterii królewskiej, jaka kiedykolwiek pojawiła się na rynku, a każdy klejnot jest całkowicie przesiąknięty historią. Nigdy wcześniej publicznie nie oglądano tak niezwykłej kolekcji biżuterii, która daje nam wgląd w życie jej właścicieli sprzed setek lat. Uderzające jest również nieodłączne piękno samych okazów: cenne klejnoty, które są wspaniale ozdobione oraz wyjątkowo kunsztownie wykonane – są oszałamiające same w sobie.”

 

 

 

wisior Marii Antoniny

Historyczny wisior Królowej Marii Antoniny

Oto prawdziwy klejnot zbliżającej się aukcji. Historyczny wisior należący niegdyś do Marii Antoniny. Ozdobiony jest prawdziwą perłą oraz brylantami. Oszałamiający diamentowy wisior, wspierający naturalną perłę ma wyjątkowe rozmiary: 2,6 cm x 1,8 cm. Tak wielka naturalna perła sprawia, że wisior Marii Antoniny posiada nie tylko ogromną wartość historyczną, ale jest też wartością sam w sobie. Aż ciężko sobie wyobrazić, że tak wielka perła została naturalnie wydobyta z muszli małży!

Dom aukcyjny Sotheby’s opublikował informację, że ten pochodzący z XVIII wieku wisior ma szacowaną wartość 1-2 mln USD (3,7-7,4 mln zł). Ten wisior od początku był w posiadaniu najpotężniejszych ludzi tego świata. Po niemal trzystu latach znów trafi w prywatne ręce – i na pewno będą to ręce jednej z bogatszych osób na świecie. To wisior, który przechodzi z rąk do rąk wśród najpotężniejszych ludzi na świecie. W jakie ręce trafi tym razem?
 

 

Żródło: https://www.sothebys.com/en/articles/marie-antoinettes-jewels-come-to-auction-1